Benedikt XVI. mení status Baziliky sv. Pavla za hradbami

Pápežským výnosom motu proprio obmedzil Svätý Otec tradičnú cirkevno-právnu samostatnosť rímskej Baziliky sv. Pavla za hradbami spojenej s benediktínskym opátstvom. Zároveň menoval jej prvého arcikňaza. Stal sa ním arcibiskup Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, býv. nuncius v Izraeli.Tým sa táto bazilika na juhu Ríma s bohatou tradíciou zrovnoprávňuje s ostatnými bazilikami a stráca mimoriadny štatus, ktorý mala po stáročia. Už Ján Pavol II. zrušil benediktínskemu opátstvu sv. Pavla titul teritoriálneho opátstva a pastoráciu rímskych predmestských farností, o ktoré sa starali benediktíni, podriadil rímskemu kardinálovi vikárovi. Benediktíni majú odteraz na starosť už iba svoj kláštor a spovedanie v bazilike.
„Mnísi by mali rozvinúť mimoriadnu aktivitu v oblasti ekumenizmu,“ píše sa ďalej v motu proprio „ a to od vedením arcikňaza a Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov.“ Bazilika sv. Pavla za hradbami bola v ostatných desaťročiach často dejiskom výnimočných ekumenických udalostí počínajúc od vyhlásenia Druhého vatikánskeho koncilu. Pozemky okolo baziliky sú výsostným územím Vatikánu. V druhej svetovej vojne bola útočiskom židovských občanov, antifašistov a iných prenasledovaných ľudí.
Táto patriarchálna bazilika bola podľa tradície vybudovaná nad hrobom sv. Pavla apoštola. Patrí k najväčším Božím domom sveta.

(TK KBS )

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

Pápež Ján Pavol II – Karol Wojtyla

Od narodenia po kňazskú vysviacku

Narodil sa 18. mája 1920 vo Wadowiciach, v malom (okolo 7 tisíc obyvateľov), ale dôležitom centre, ktoré sa nachádza asi 50 kilometrov na juhozápad od Krakova. Dávajú mu meno Karol Jozef: Karol ako otec a Jozef ako národný poľský hrdina Pilsudski (ktorý práve v ten deň oslavoval dobytie Kyjeva na Ukrajine).

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.