Objavili doteraz najstarší obraz apoštola Pavla

Vatikánsky archeologický tím tvrdí, že objavil najstarší existujúci obraz apoštola Pavla. Vyobrazenie na stene katakomb pod Rímom má pochádzať zo 4. storočia, informovali dnes vatikánske noviny Osservatore Romano.

Na freske je portrét muža s čiernou bradou na červenom pozadí ohraničenom žltým kruhom. Vysoké čelo muža je zvráskavené. Odborníci Pápežskej komisie pre posvätnú archeológiu portrét objavili 19. júna v katakombe Santa Tecla v Ríme a opísali ho ako “historicky najstarší obraz venovaný apoštolovi”, uviedol Osservatore Romano. Objav Rím ohlásil deň pred sviatkom svätého Petra a Pavla, ktorý si kresťania pripomínajú 29. júna.


Kresťania zvykli pochovávať mŕtvych v katakombách vykopaných do skál pod mestami a vyzdobených náboženskými vyobrazeniami.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Našli hrob apoštola Pavla

Vatikánski archeológovia našli sarkofág, v ktorom sú zrejme pozostatky apoštola Pavla. Sarkofág asi pochádza z obdobia okolo roku 390 a objavili ho po nieko?koro?ných vykopávkach v Bazilike sv. Pavla za hradbami.

Objavili najstarší zachovaný text v Jeruzaleme

Izraelskí archeológovia z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme objavili úlomok hlinenej dosky, ktorá obsahuje nápis pochádzajúci zo 14. storočia pred naším letopočtom. Ide o vôbec najstarší zachovaný nápis nájdený na území Jeruzalema. Doteraz najstarší nález obsahujúci text je až o 600 rokov mladší.

Objavili najstaršie maľby znázorňujúce apoštolov

Archeológovia a reštaurátori umenia s použitím novej laserovej technológie objavili údajne najstaršie maľby tvárí apoštolov Ježiša Krista. Obrazy nachádzajúce sa v katakombách svätej Tekly neďaleko Baziliky sv. Pavla za hradbami starovekého Ríma, vytvorili koncom štvrtého alebo začiatkom piateho storočia. Podľa archeológov mohli tieto obrazy patriť k tým, ktoré najviac ovplyvnili neskoršie umelecké vyobrazenia tvárí Kristových nasledovníkov. O freskách sa vedelo, no detaily bolo možné vidieť až počas reštauračného projektu, ktorý sa začal pred dvoma rokmi. Jeho výsledky vedci oznámili na tlačovej konferencii dňa 22. júna 2010.