V Starej radnici našli unikátnu keltskú hrnčiarsku pec

Unikátnu keltskú hrnčiarsku pec sa počas archeologického výskumu podarilo nájsť v Starej radnici v Bratislave. Archeologický výskum je súčasťou rekonštrukcie Starej radnice za takmer sedem miliónov eur, podľa odhadov by mala byť ukončená v lete 2010.Na prezentácii archeologických a reštaurátorských nálezov, konanej dňa 19. augusta 2009, to uviedol riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave (MÚOP) Ivo Štassel. “Unikátny je stav jej zachovania. Na Slovensku sa v takomto stave nijaká podobná keltská pec nezachovala. Vždy to boli len kruhové odtlačky v zemi,” povedal Štassel. Okolo pece sa vytvorila menšia miestnosť pre návštevníkov, do ktorej sa bude po skončení prác vstupovať zo suterénu Starej radnice.

Objavená hrnčiarska pec pochádza z 1. storočia pred Kristom, teda z neskorej doby laténskej. Pozostáva z dvoch častí. Dolná časť bola fixná a slúžila na prikladanie na oheň. Horná časť bola rozoberateľná. “Najprv sa poukladala keramika, potom sa vybudovala kopula. Po vypálení keramiky sa kopula opäť rozobrala a veci z nej sa vybrali,” vysvetlil Štassel. Podľa neho aj práve táto pec dotvára obraz o keltskom osídlení, čím sa skladajú “čriepky keltského opidda.” Na otázku, ako je možné, že sa keltská hrnčiarska pec zachovala v takomto rozsahu, sa podľa Štassela presne povedať nedá. Pravdepodobná je napríklad deštrukcia objektu, kde sa pec nachádzala, čím bola pec zasypaná a akoby zakonzervovaná niekoľkými vrstvami. Mohlo sa to stať napríklad pri rýchlom odchode Keltov, ktorých v 1. storočí po Kristovi vyhnali Germáni, neskôr sa sem dostali Rimania.


Keltská pec však nie je jediným zaujímavým nálezom počas rekonštrukcie Starej radnice. Cieľom bolo podľa Štassela nájsť tiež základy konštrukcií objektov, ktoré patrili do komplexu radnice a zistiť ich rozsah. Týka sa to napríklad Jakubovského, Ungerovského a Pawerovského domu. Objekty pritom vznikali v rôznych obdobiach a za rôznych okolností, pričom Pawerovský dom bol vkliesnený medzi Jakubovský a Ungerovský dom. Nálezy z Ungerovského domu ponúkajú napríklad obraz o tradičnom živote v meštianskom dome v období stredoveku. V odpadovej jame sa našla keramika, krčahy či hrnce od 14. do 18. storočia. Počas archeologického výskumu sa podarilo nájsť taktiež rôzne zvyšky arzenálu, napríklad hroty či delové gule do mažiarov, ktorými sa útočilo pri bojoch medzi mestom a hradom. Archeologický výskum sa orientuje aj na mučiareň, maľby či nájdenie zvyškov uličky spájajúcej Hlavné a Primaciálne námestie, práce sa nevyhnú ani nádvoriu Starej radnice.


Rekonštrukcia Starej radnice je druhou etapu komplexnej a generálnej rekonštrukcie celého komplexu Starej radnice a Aponnyiho paláca. Ten po niekoľkoročnej rekonštrukcii za takmer päť miliónov eur otvorili 27. apríla 2008.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Bratislavskú Starú radnicu začnú rekonštruovať v septembri

Starú radnicu v Bratislave by mali začať rekonštruovať po 15. septembri 2008. Pôvodne sa mala radnica uzavrieť už pred letom, vedenie mesta sa však rozhodlo, že nádvorie radnice bude otvorené a prístupné verejnosti ešte počas tohtoročného Kultúrneho leta 2008. Expozícia Múzea mesta Bratislavy nachádzajúca sa v objekte Starej radnice, tak bude pre záujemcov otvorená celé leto.

Opravia Starú radnicu a Aponyiho palác

BRATISLAVA 23. augusta (SITA) – S rekonštrukčnými prácami na budovách Starej radnice a Aponyiho paláca v Bratislave začne mestská organizácia Paming najskôr v druhej polovici budúceho roku. Agentúru SITA o tom informovala vedúca inžinierskych činností Pamingu Zdenka Turzíková. “Opraviť by sa mala strecha Starej radnice zo strany Hlavného námestia a fasády vo vnútri radničného námestia,” povedala Turzíková.