O reformátorovi socializmu vychádza prvý román

O Alexandrovi Dubčekovi vyšlo na Slovensku i v zahraničí viacero publikácií, ale po prvý raz prichádza na knižný trh román o jednom z najznámejších Slovákov. Jeho autorom je Jozef Banáš, držiteľ prestížneho ocenenie Kniha roka 2008, ktoré získal za román Zóna nadšenia. Rok predtým uviedol Banáš na trh ďalší bestseller s názvom Idioti v politike. Dokumentárny román o Dubčekovi vychádza pri príležitosti 20. výročia novembrových udalostí 1989.

Uvedenie knihy sa uskutoční 13. novembra 2009 v historickej budove Slovenskej národnej rady. Ukážky z knihy prečíta Dušan Jamrich, Andrea Zimányiová zaspieva po prvý raz na Slovensku francúzsky šansón o Dubčekovi Záhradník z Bratislavy. Knihu pokrstia traja synovia Alexandra Dubčeka – Pavol, Peter a Milan. Úlohy moderátora sa zhostí Matej “Sajfa” Cifra. “Som z generácie, ktorá Alexandra Dubčeka nezažila, vážim si ho ako muža, ktorý sa ako prvý u nás pokúsil o demokratické zmeny a je mi cťou toto podujatie moderovať,” povedal Sajfa pre agentúru SITA.


“Kniha je v istom zmysle spoločným dielom, pomáhali mi s ňou mnohí vzácni ľudia, ktorí kráčali s Dubčekom ako Ladislav Ťažký, Ivan Laluha, Róbert Harenčár, Teodor Baník, Jozef Brindzík a najmä jeho synovia. Kniha bola jednou z najpredávanejších na nedávnom veľtrhu Bibliotéka, verím, že si nájde cestu k čitateľovi,” uviedol pre SITA Jozef Banáš.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na Národnom múzeu v Prahe odhalia tabuľu Dubčekovi

Pamätnú tabuľu odhalia Alexandrovi Dubčekovi pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie na budove bývalého Federálneho zhromaždenia, dnešného Národného múzea ČR v Prahe. Titulnú postavu Pražskej jari 1968 si v českej metropole uctia 16. novembra o 15:00 v prítomnosti predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku, predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Miloslava Vlčka, ministra kultúry SR Mareka Maďariča a ministra kultúry ČR Václava Riedlbaucha.

V Ríme odhalili pamätník Alexandrovi Dubčekovi

Pamätník venovaný Alexandrovi Dubčekovi v hlavnom meste Talianska slávnostne odhalili vo štvrtok 20. januára 2011 podpredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a rímsky primátor Giovanni Alemanno. Priestranstvo v blízkosti talianskeho ministerstva zahraničných vecí a slovenského veľvyslanectva, kde stojí travertínový pilier s bustou tohto slovenského politika, nesie od 20. januára 2011 označenie Largo Bratislava – Capitale della Repubblica slovacca, teda Bratislavské námestie. Na odhalení sa zúčastnil aj taliansky prezident Giorgio Napolitano, minister zahraničných vecí Franco Frattini, viacerí poslanci a senátori a ďalší vysokí predstavitelia politických a ekonomických kruhov.