Taiwanský inštitút chce sídliť na hrade alebo zámku

Taiwanský inštitút na Slovensku bude možno sídliť na niektorom zo slovenských hradov, zámkov či kaštieľov. Rozprávali sa dnes o tom štátna tajomníčka Ministerstva kultúry a cestovného ruchu Slovenskej republiky Natália Cehláriková s vedúcim kancelárie zastúpenia Taiwanu v Slovenskej republike Robertom Chenom. Chen tvrdí, že zároveň Taiwančania zvažujú aj investične prispieť na obnovu, úpravu či rekonštrukciu objektu, v ktorom by inštitút sídlil. Cehláriková Chenovi sľúbila, že ministerstvo vyberie niekoľko vhodných objektov a po ich prehliadke sa môžu začať rokovania o vybranom objekte. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Eva Chudinová.
Minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer tento týždeň na tlačovej konferencii oznámil, že je v záujem ministerstva poskytnúť hrady, zámky, kaštiele a kúrie tým subjektom, ktoré prejavia záujem starať sa o ne, prípadne ich úplne alebo aspoň čiastočne zrekonštruovať.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vplyv pamiatok na rozvoj podnikania a cestovného ruchu 2

Od 23. 12. 2004 je na internetovej stránke Ministerstva hospodárstva SR v rámci druhého pripomienkového konania k dispozícii „Analýza vplyvov legislatívy z oblasti kultúrnych pamiatok na rozvoj podnikateľského prostredia a cestovného ruchu“, ktorá má byť následne predložená na rokovanie Vlády SR.
Ako sa uvádza v predkladacej správe, „kultúrne pamiatky tvoria jeden zo základných prvkov ponuky cestovného ruchu na Slovensku. Podľa doterajších poznatkov však práve vo vzťahu ochrany a revitalizácie pamiatkového fondu a podnikateľských aktivít dochádzalo ku kolíznym situáciám a bolo preto zámerom MH SR
identifikovať a analyzovať tieto problémy.“
Prijímanie pripomienok bude uzavreté 5. 1. 2005.

Český pamiatkár odsúdený za nečinnosť

Bývalý vedúci odboru kultúry okresného úradu v Lounoch Petr Novák sa ocitol pred súdom kvôli havarijnému stavu zámku v Dobříčanoch pri Žatci. „Nevyužil všetky zákonné opatrenia, nevykonal žiadne opatrenia na ochranu a zabezpečenie pred vstupom, nezabránil ďalšiemu chátraniu, nepožiadal o financie na záchranu, hoci o týchto možnostiach vedel…“ – z tohto všetkého bol Novák obvinený. Súhrnne: marenie úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti s trestnou sadzbou jeden rok. Sudca okresného súdu v Lounoch nakoniec Nováka odsúdil na 6 mesiacov odňatia slobody s ročným podmienečným odkladom a na dvojročný zákaz činnosti vo vedúcej funkcii v oblasti pamiatkovej starostlivosti. „Neplnil řádně své povinnosti v souvislosti výkonem své funkce. Neučinil všechny kroky, které mohl. Nebylo sice možné zámek zachránit, ale bylo možné zabránit jeho dalšímu poškození a rozkrádání a zabezpečit ho,“ vyhlásil sudca JUDr. Petr Šilhan v rozsudku. Petr Novák, ktorý dnes rovnakú funkciu zastáva „o poschodie vyššie“, teda na krajskom úrade v Ústí nad Labem, sa proti rozsudku ihneď odvolal a tvrdí, že je absurdný.

Obnova.sk Fotografia

MK SR: Napriek škrtom ide na dotácie o 800-tisíc viac ako vlani

Napriek škrtom pôjde na dotačný systém Ministerstva kultúry (MK) SR tento rok o približne 800-tisíc eur viac ako vlani, na tlačovej besede 3. februara 2011 uviedla štátna tajomníčka Ministerstva kultúry (MK) SR Natália Cehláriková. Cehláriková pripomenula, že ministerstvo kultúry už tento rok neposkytuje granty, ale dotácie. Dôvodom je vlaňajšia zmena zákona, ktorý platí od začiatku roka. Spolu na rôzne projekty pôjde 16 891 200 eur, no aj to je len zlomok peňazí, o ktoré ministerstvo žiadatelia o dotácie žiadajú. Preto je podľa Cehlárikovej veľmi podstatné, že nový zákon zabezpečí väčšiu transparentnosť a objektívnosť prideľovania dotácií, napríklad aj novými pravidlami pre zloženie komisií.