V Prešove vrátili na pôvodné miesto zreštaurovanú radničnú bránu

Obrázok k článku

Prešovská historická radnica má opäť svoju pôvodnú radničnú bránu. Tú po troch mesiacoch úprav vrátili na pôvodné miesto, kde opäť nahradila dočasný, provizórny vchod. Vstupná brána radničnej budovy sa totiž počas leta reštaurovala. Informovala o tom hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny-Gazdová.

 

Ako uviedla Kmetóny-Gazdová, obnova tejto kultúrnej pamiatky si vyžiadala precízne práce odborníkov. Budova bola v stredoveku honosným meštianskym domom. Od roku 1945 v nej sídlil mestský národný výbor, po roku 1990 mestský úrad. V roku 1961 bola radnica zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Na reštaurátorské práce na radničnej bráne dohliadal Krajský pamiatkový úrad v Prešove. Reštaurátori označili za najnáročnejšie odstraňovanie troch rôznych vrstiev, ktoré boli na dvere v minulosti nanesené.

 

Na radničnej bráne zachovali drevenú výplň, ktorú obnovili umelecko–remeselným spôsobom. Zrepasovali aj zámok. Práce zahŕňali tiež ošetrenie drevených prvkov brány, skla, kľučiek a štítkov, opätovnú montáž pôvodnej historickej brány vrátane potrebných kamenárskych a stavebných úprav. Ich cena spolu s materiálom, stavbárskymi prácami, réžiou i odvodmi do fondov bola 8 526 eur. Dodávateľom prác bol Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, pracovisko Levoča.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články