Historickú budovu levočského mestského úradu obnovia za 340-tisíc eur

Obrázok k článku

Budovu mestského úradu v Levoči čaká rekonštrukcia za 340-tisíc eur vrátane DPH. Samospráva ich získala od Ministerstva financií SR ako dotáciu na záchranu a obnovu kultúrnych pamiatok. „Budova mestského úradu je historicko-kultúrnou pamiatkou a naozaj si zaslúži rekonštrukciu, hlavne opláštenie budovy. Minulý rok sme vymenili okná a dvere, a tak sa v podstate zateplil mestský úrad. Teraz sa potrebujeme pustiť do fasády, z ktorej opadáva omietka a časti interiéru,“ priblížil rekonštrukčné práce levočský primátor Milan Majerský.

 

Práce sa budú týkať aj sociálnych zariadení na druhom a treťom poschodí. „Máme narušené stúpačky a vodovodné potrubie, sú tam určité priesaky do vonkajšieho opláštenia, potrebujeme zrekonštruovať túto časť,“ uviedol primátor. V rámci plánovej investície by mesto chcelo pripraviť aj klientske centrum na prvom poschodí. Majerský verí, že zrekonštruovať budovu mestského úradu sa podarí do konca leta. Ako dodal, naposledy prešla rekonštrukciou možno pred pätnástimi až dvadsiatimi rokmi.

 

Mestský úrad v súčasnosti sídli v budove bývalého obchodného domu Waghaus, ktorý vznikol v roku 1588 ako budova mestských váh. Ako uvádza Informačná kancelária mesta, budova predstavovala v minulosti hospodárske centrum, bola v nej i vtedajšia zmenáreň. Sídlil v nej aj dozor nad presnosťou mier a váh. Na základe práva skladu, ktoré mesto malo, tam museli kupci prihlasovať, skladovať a predávať tovar po stanovenú dobu.  Mesto malo z tohto povinného predaja veľký zisk. Pre výhody práva skladu viedol Kežmarok s Levočou storočnú vojnu. 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články