V Ľutine vzniká miniskanzen makiet drevených chrámov

Ilustračné foto, maketa z obce Ulič

Okolo 50 zmenšenín drevených chrámov spod Karpát umiestnia postupne v pripravovanom miniskanzene v obci Ľutina v okrese Sabinov. Skanzen vznikne neďaleko Baziliky minor, ktorá je jedinou gréckokatolíckou Bazilikou na Slovensku. Projekt Miniskanzen drevených chrámov bude spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci cezhraničnej spolupráce, s ktorým uspela tamojšia gréckokatolícka farnosť. Prvá etapa projektu je rozpočtovaná na vyše 61 400 €, z toho takmer 49 600 € pôjde z eurofondov, časť nákladov uhradí štát a piatimi percentami sa na projekte spolupodieľa Gréckokatolícka cirkev – farnosť v Ľutine. V ministanzene bude umiestnených nielen 36 replík gréckokatolíckych chrámov, ale aj drevené kostolíky iných cirkví, ktoré sa nachádzajú na východe Slovenska. Keďže ide o projekt cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovensko, miesto tu bude mať aj niekoľko zmenšenín drevených chrámov z juhovýchodu Poľska.

Ako informoval Daniel Dzurovčík z gréckokatolíckeho arcibiskupstva, miniskanzen bude situovaný na miernom kopčeku neďaleko baziliky. Areál bude rozdelený na štyri časti, podľa toho odkiaľ chrámy pochádzajú, na región Bardejova, Svidníka, Sniny a na poľské kostolíky. Chrámy budú mať výšku okolo 1,5 metra, objednávateľ bude vyžadovať presnú repliku originálu v dohodnutej mierke. Pri každom vystavenom dielku bude informačná tabuľa s popisom a stručnou históriou chrámu. Drevené makety budú po celý rok umiestnené v exteriéri, ani na zimu sa nebudú prenášať pod strechu. V skanzene sa návštevníci budú môcť voľne prechádzať pomedzi chrámy, posedieť si na lavičke a relaxovať.

Dzurovčík uviedol, že v týchto dňoch začala prvá etapa projektu, ktorá zahŕňa viac prípravných prác. Veľkú časť financií pohltí úprava terénu, oporný múr a prístupové chodníky. Z prvého balíka peňazí sa vyrobí prvých desať makiet drevených chrámov. Na jeseň sa bude cirkev uchádzať v ďalšej výzve o finančnú podporu na dokončenie projektu. V druhej etape pôjdu financie na výrobu ďalších 40 replík chrámov a minimum prostriedkov použijú na dokončenie terénnych prác.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Gréckokatolícka cirkev zviditeľňuje drevené chrámy

11. júla 2008 – Zápis drevených chrámov v Bodružali a Ladomirovej (okres Svidník) do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa nachádzajú v prešovskej eparchii, znamená pre prešovské Gréckokatolícke arcibiskupstvo veľkú poctu. Nie sú to však jediné drevené sakrálne stavby, ktoré vlastní prešovská eparchia.

Prešov: Medzinárodný workshop o ochrane drevených chrámov

Dňa 22.10.2003 sa v Prešove v budove Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča začal trojdňový Medzinárodný workshop o ochrane drevených chrámov „Wooden Churches Conservation International Workshop“, ktorý organizujú World Monuments Fund, the Samuel H. Kress Foundation, United States Commission for the Preservation of America’s Heritage Abroad v spolupráci s Gréckokatolíckym biskupstvom v Prešove a Gréckokatolíckou bohosloveckou fakultou Prešovskej univerzity v Prešove.

Na obnovu kostolíkov východného obradu pridelil ŠFK Pro Slovakia tri milióny Sk

Svidník 14. apríla (TASR) – Tri milióny korún pridelila Rada Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia na krytie nákladov na tohtoročnú obnovu siedmich drevených kostolíkov východného obradu v okresoch Svidník, Stropkov a Prešov. Na rekonštrukčné práce na objektoch chrámov je z nej vyčlenených 1,8 milióna Sk, na reštaurovanie ikon 1,2 milióna Sk. Najviac je potrebné riešiť havarijný stav kostolíka v obci Dobroslava pri Svidníku, na odstránenie ktorého vyčlenila 700 tisíc korún a v obci Brežany v okrese Prešov 350 tisíc korún…