Gréckokatolícka cirkev zviditeľňuje drevené chrámy

11. júla 2008 – Zápis drevených chrámov v Bodružali a Ladomirovej (okres Svidník) do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa nachádzajú v prešovskej eparchii, znamená pre prešovské Gréckokatolícke arcibiskupstvo veľkú poctu. Nie sú to však jediné drevené sakrálne stavby, ktoré vlastní prešovská eparchia.
Povedal to na dnešnej tlačovej besede arcibiskup a metropolita Ján Babjak. Chrám v Bodružali z roku 1658 je zasvätený sv. Mikulášovi a patrí k najstarším gréckokatolíckym chrámom u nás, chrám v Ladomirovej postavili v roku 1742 a je zasvätený sv. Archanjelovi Michalovi. Dodnes sa zachovalo asi 40 drevených chrámov, ktoré vznikali od 17. do 19. storočia. Prešovské arcibiskupstvo vlastní a spravuje 27 drevených chrámov, zachovali sa aj ďalšie, ktoré sa počas totalitného režimu dostali do skanzenov alebo ich získala do vlastníctva pravoslávna cirkev.

Vďaka projektu, ktorý realizovala nezisková organizácia PETRA v spolupráci s prešovským arcibiskupstvom, spustili v týchto dňoch informačný portál www.drevenechramy.sk. Ďalšou aktivitou je vydávanie publikácií Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku, ktoré vychádzajú po etapách. Doteraz vyšli prvé dva diely Bardejov a okolie a Svidník a okolie so zameraním na drevené chrámy. Do konca roka chystajú vydať aj Humenné a okolie. Ako zdôraznil Babjak, cieľom informačného portálu je prezentácia a propagácia drevených chrámov a turistické zatraktívnenie vzácnych kultúrnych pamiatok. Stránka má ja anglickú a nemeckú verziu. Podarilo sa zosumarizovať informácie o histórii každého chrámu, ich fotografie a návštevník stránky tu nájde aj kontaktné údaje potrebné pre turistov. Na tento projekt finančne prispela Nadácia SPP.

Druhý projekt zameraný na vydávanie publikácií má za cieľ podporiť cestovný ruch a prispieť k ochrane, obnove a prezentácii pamiatkového fondu, konkrétne drevených gréckokatolíckych chrámov na východnom Slovensku. Na jeho realizáciu finančne prispelo ministerstvo kultúry v rámci programu Obnovme si svoj dom.

Výstupom projektu bolo vydanie viacjazyčnej reprezentačnej publikácie vo formáte A5 v tvrdej väzbe. Knihy majú bohatú fotodokumentáciu doplnenú o faktografiu konkrétnej obce a chrámu, čitateľ tu nájde zaujímavosti o exteriéri, interiéri a ikonostase. V publikáciách je aj všeobecná odborná časť o drevených chrámoch.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Prešov: Medzinárodný workshop o ochrane drevených chrámov

Dňa 22.10.2003 sa v Prešove v budove Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča začal trojdňový Medzinárodný workshop o ochrane drevených chrámov „Wooden Churches Conservation International Workshop“, ktorý organizujú World Monuments Fund, the Samuel H. Kress Foundation, United States Commission for the Preservation of America’s Heritage Abroad v spolupráci s Gréckokatolíckym biskupstvom v Prešove a Gréckokatolíckou bohosloveckou fakultou Prešovskej univerzity v Prešove.

Drevený chrám zrenovovaný a nanovo posvätený

Prvú komplexnú rekonštrukciu má za sebou drevený chrám sv. Paraskievy v obci Potoky v okrese Stropkov, ktorý tu postavili v roku 1773 a dostal sa aj do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Investičné náklady na renováciu tejto jedinečnej kultúrnej pamiatky vyšli na viac ako 200-tisíc eur. Úrad vlády SR prispel sumou 91 tis. €, Ministerstvo kultúry SR poskytlo dotáciu 25 tis. € a z Nadácie VÚB získali grant 83 tis. € z programu Poklady môjho srdca. V nedeľu 26. septembra 2010 arcibiskup Ján Babjak v obnovenom chráme slúžil sv. liturgiu a nanovo slávnostne posvätil chrám.

Na obnovu kostolíkov východného obradu pridelil ŠFK Pro Slovakia tri milióny Sk

Svidník 14. apríla (TASR) – Tri milióny korún pridelila Rada Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia na krytie nákladov na tohtoročnú obnovu siedmich drevených kostolíkov východného obradu v okresoch Svidník, Stropkov a Prešov. Na rekonštrukčné práce na objektoch chrámov je z nej vyčlenených 1,8 milióna Sk, na reštaurovanie ikon 1,2 milióna Sk. Najviac je potrebné riešiť havarijný stav kostolíka v obci Dobroslava pri Svidníku, na odstránenie ktorého vyčlenila 700 tisíc korún a v obci Brežany v okrese Prešov 350 tisíc korún…