Na obnovu kostolíkov východného obradu pridelil ŠFK Pro Slovakia tri milióny Sk

Svidník 14. apríla (TASR) – Tri milióny korún pridelila Rada Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia na krytie nákladov na tohtoročnú obnovu siedmich drevených kostolíkov východného obradu v okresoch Svidník, Stropkov a Prešov. Na rekonštrukčné práce na objektoch chrámov je z nej vyčlenených 1,8 milióna Sk, na reštaurovanie ikon 1,2 milióna Sk. Najviac je potrebné riešiť havarijný stav kostolíka v obci Dobroslava pri Svidníku, na odstránenie ktorého vyčlenila 700 tisíc korún a v obci Brežany v okrese Prešov 350 tisíc korún…

Ako TASR ďalej informoval riaditeľ neziskovej organizácie Záchrana a obnova národných kultúrnych pamiatok (NKP) drevených chrámov pod Duklou Michal Kosť, obnova uvedených dvoch kostolíkov je tohtoročnou prioritou organizácie. Druhou je postarať sa o dokončenie reštaurovania ikonostasu v chráme v obci Ladomírová pri Svidníku a pokračovať v týchto prácach na ikonostasoch z chrámov v Krajnom Čiernom a v Príkrej, okres Svidník, a v obci Potoky, okres Stropkov.

Kosť ďalej uviedol, že z fondu Pro Slovakia dostali v roku 1999 spolu 4,03 milióna Sk a vlani 2,33 milióna Sk. Vďaka tomu sa z kritického stavu dostalo päť drevených kostolíkov – v obciach Krajné Čierne, Príkra, Šemetkovce, Hunkovce a Korejovce. Okrem toho sa vlani podarilo získať pre chrám v Dobroslavej ktitorov, t. j. fundátorov, mecénov v byzantskej cirkvi, exprezidenta Michala Kováča a psychoterapeutku Annu Galovičovú. Tohto roku by sa podobnej úlohy mali zhostiť hovorkyňa Grémia tretieho sektora Helena Woleková a exprezident VSŽ Gabriel Eichler pre chrám ochrany presvätej Bohorodičky v Korejovciach z roku 1764.

Organizáciu Záchrana a obnova NKP drevených chrámov pod Duklou založili v roku 1998. Z 27 drevených kostolíkov (25 je ich v Prešovskom kraji a dva v Košickom) sa stará o 12 (desať v okrese Svidník a po jednom v okresoch Stropkov a Prešov). Správnu radu neziskovej organizácie tvorí 12 starostov a šesť duchovných.

TASR


Publikované na: www.sme.sk 14. 4. 2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na obnovu kostolíkov východného obradu pridelil ŠFK Pro Slovakia tri milióny Sk

Svidník 14. apríla (TASR) – Tri milióny korún pridelila Rada Štátneho fondukultúry Pro Slovakia na krytie nákladov na tohtoročnú obnovu siedmich drevenýchkostolíkov východného obradu v okresoch Svidník, Stropkov a Prešov. Na rekonštrukčnépráce na objektoch chrámov je z nej vyčlenených 1,8 milióna Sk, na reštaurovanieikon 1,2 milióna Sk. Najviac je potrebné riešiť havarijný stav kostolíka v obci…

Drevená cesta ku kostolíkom

V Hunkovciach v okrese Svidník pred dreveným chrámom z 18. storočia otvorili v utorok 27. mája 2008 letnú turistickú sezónu. Pri tejto príležitosti odovzdajli do užívania cestné smerové značenie upozorňujúce na Karpatskú drevenú cestu označujúcu smerovanie k jednotlivým dreveným kostolíkom.

Drevený chrám zrenovovaný a nanovo posvätený

Prvú komplexnú rekonštrukciu má za sebou drevený chrám sv. Paraskievy v obci Potoky v okrese Stropkov, ktorý tu postavili v roku 1773 a dostal sa aj do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Investičné náklady na renováciu tejto jedinečnej kultúrnej pamiatky vyšli na viac ako 200-tisíc eur. Úrad vlády SR prispel sumou 91 tis. €, Ministerstvo kultúry SR poskytlo dotáciu 25 tis. € a z Nadácie VÚB získali grant 83 tis. € z programu Poklady môjho srdca. V nedeľu 26. septembra 2010 arcibiskup Ján Babjak v obnovenom chráme slúžil sv. liturgiu a nanovo slávnostne posvätil chrám.

Pro Slovakia: tretinu delili poslanci

SEREĎ – Synagógu v Seredi ako jedinú zachovanú v okresoch Galanta a Šaľa zbúrajú. Miesto nej postavia telocvičňu. „Objekt synagógy, priľahlá budova a pozemky sú vlastníctvom Telovýchovnej jednoty Lokomotíva. Dnes máme deväť basketbalových družstiev, pre ktoré chceme postaviť priestor s riadnymi parametrami,“ vysvetľuje tajomník TJ Albert Kudela.