ĽUTINA: V miniskanzene pribudne ďalších 20 exponátov

Obrázok k článku

Treťou etapou výstavby pokračuje v októbri budovanie Miniskanzenu drevených chrámov na pútnickom mieste v obci Ľutina v sabinovskom okrese. K doterajším 27 miniatúram drevených chrámov tak v najbližšom čase pribudne ďalších 20 exponátov. Agentúru SITA o tom informoval finančný koordinátor projektu Daniel Dzurovčin z Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove.

 

Výstavba miniskanzenu je hlavnou aktivitou medzinárodného projektu pod názvom Záchrana a prezentácia spoločného dedičstva. Ide o exponáty v mierke jedna k desiatim. „Desať drevených chrámov bude zo Slovenska a desať z Ukrajiny,“ spresnil D. Dzurovčin. Ako dodal, projekt pokračuje v úsilí o zachovanie vzácneho kultúrneho a duchovného dedičstva pre budúce generácie. V rámci aktivít zameraných na zachovanie kultúrneho dedičstva sú naplánované aj bežné opravy riadnych drevených chrámov v bardejovskom a svidníckom okrese. Konkrétne v obciach Frička, Tročany, Príkra a Vyšný Komárnik . Zachovanie duchovného dedičstva má prezentovať ďalšia aktivita, ktorou je natočenie dokumentárneho filmu o blahoslavenom biskupovi Petrovi Pavlovi Gojdičovi. V rámci projektu budú vydané aj propagačné materiály.

 

Rozpočet projektu je vyše 196-tisíc eur. Podporený je z Nórskeho finančného mechanizmu v rámci Programu cezhraničnej spolupráce SK08. Aktivity bude realizovať celkovo jedenásť partnerov zo Slovenska a Ukrajiny. Prispieť majú aj k aktívnemu rozvíjaniu slovensko-ukrajinskej cezhraničnej spolupráce.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na obnovu kostolíkov východného obradu pridelil ŠFK Pro Slovakia tri milióny Sk

Svidník 14. apríla (TASR) – Tri milióny korún pridelila Rada Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia na krytie nákladov na tohtoročnú obnovu siedmich drevených kostolíkov východného obradu v okresoch Svidník, Stropkov a Prešov. Na rekonštrukčné práce na objektoch chrámov je z nej vyčlenených 1,8 milióna Sk, na reštaurovanie ikon 1,2 milióna Sk. Najviac je potrebné riešiť havarijný stav kostolíka v obci Dobroslava pri Svidníku, na odstránenie ktorého vyčlenila 700 tisíc korún a v obci Brežany v okrese Prešov 350 tisíc korún…

Gréckokatolícka cirkev zviditeľňuje drevené chrámy

11. júla 2008 – Zápis drevených chrámov v Bodružali a Ladomirovej (okres Svidník) do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa nachádzajú v prešovskej eparchii, znamená pre prešovské Gréckokatolícke arcibiskupstvo veľkú poctu. Nie sú to však jediné drevené sakrálne stavby, ktoré vlastní prešovská eparchia.

Na obnovu kostolíkov východného obradu pridelil ŠFK Pro Slovakia tri milióny Sk

Svidník 14. apríla (TASR) – Tri milióny korún pridelila Rada Štátneho fondukultúry Pro Slovakia na krytie nákladov na tohtoročnú obnovu siedmich drevenýchkostolíkov východného obradu v okresoch Svidník, Stropkov a Prešov. Na rekonštrukčnépráce na objektoch chrámov je z nej vyčlenených 1,8 milióna Sk, na reštaurovanieikon 1,2 milióna Sk. Najviac je potrebné riešiť havarijný stav kostolíka v obci…