ĽUTINA: V miniskanzene pribudne ďalších 20 exponátov

Obrázok k článku

Treťou etapou výstavby pokračuje v októbri budovanie Miniskanzenu drevených chrámov na pútnickom mieste v obci Ľutina v sabinovskom okrese. K doterajším 27 miniatúram drevených chrámov tak v najbližšom čase pribudne ďalších 20 exponátov. Agentúru SITA o tom informoval finančný koordinátor projektu Daniel Dzurovčin z Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove.

 

Výstavba miniskanzenu je hlavnou aktivitou medzinárodného projektu pod názvom Záchrana a prezentácia spoločného dedičstva. Ide o exponáty v mierke jedna k desiatim. „Desať drevených chrámov bude zo Slovenska a desať z Ukrajiny,“ spresnil D. Dzurovčin. Ako dodal, projekt pokračuje v úsilí o zachovanie vzácneho kultúrneho a duchovného dedičstva pre budúce generácie. V rámci aktivít zameraných na zachovanie kultúrneho dedičstva sú naplánované aj bežné opravy riadnych drevených chrámov v bardejovskom a svidníckom okrese. Konkrétne v obciach Frička, Tročany, Príkra a Vyšný Komárnik . Zachovanie duchovného dedičstva má prezentovať ďalšia aktivita, ktorou je natočenie dokumentárneho filmu o blahoslavenom biskupovi Petrovi Pavlovi Gojdičovi. V rámci projektu budú vydané aj propagačné materiály.

 

Rozpočet projektu je vyše 196-tisíc eur. Podporený je z Nórskeho finančného mechanizmu v rámci Programu cezhraničnej spolupráce SK08. Aktivity bude realizovať celkovo jedenásť partnerov zo Slovenska a Ukrajiny. Prispieť majú aj k aktívnemu rozvíjaniu slovensko-ukrajinskej cezhraničnej spolupráce.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Gréckokatolícka cirkev zviditeľňuje drevené chrámy

11. júla 2008 – Zápis drevených chrámov v Bodružali a Ladomirovej (okres Svidník) do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa nachádzajú v prešovskej eparchii, znamená pre prešovské Gréckokatolícke arcibiskupstvo veľkú poctu. Nie sú to však jediné drevené sakrálne stavby, ktoré vlastní prešovská eparchia.