V Levoči zrekonštruujú a sprevádzkujú takmer 120-ročnú fontánu Dobročinnosti

Obrázok k článku

V Levoči zrekonštruujú národnú kultúrnu pamiatku, fontánu Dobročinnosti z roku 1898, rovnako ju plánujú sprevádzkovať. Fontána, ktorá stojí v parku pred mestskou radnicou, je nefunkčná, podľa mesta je už totiž celý vodný systém z druhej polovice 20. storočia zastaralý a nekompletný. „Podarilo sa nám vypracovať projekt nového vodného systému s obehovým čerpadlom, ktorý zodpovedá pôvodnému fungovaniu fontány. Fontána a všetky jej prvky zároveň prejdú odborným reštaurovaním a obnovou,“ uviedol pre agentúru SITA komunikačný manažér mesta Kamil Tomčofčík. S prácami na oprave fontány chcú začať na jar.

 

Na fontáne sa bude pracovať v dvoch etapách, celkovo si rekonštrukcia vyžiada viac ako 131-tisíc eur s DPH. Prvú etapu budú financovať v rámci cezhraničnej spolupráce, z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu pôjde približne 43-tisíc eur, spolufinancovanie mesta bude vo výške piatich percent, teda takmer 3-tisíc eur. Peniaze pôjdu predovšetkým na stavebné a technologické práce. Druhá etapa bude financovaná cez dotáciu Ministerstva financií SR vo výške viac ako 85-tisíc eur, v rámci nej budú realizované predovšetkým reštaurátorské práce.

 

Fontána, ktorá vychádza z pseudorenesančného štýlu, vznikla podľa plánov Ladislava Steinhauza. Bronzová socha Dobročinnosti, ktorá je umiestnená na fontáne, znázorňuje ženu podávajúcu dieťaťu kúsok chleba. „Symbolizuje dobročinnosť darcu, ktorý založil a podporoval viacero verejných ustanovizní,“ informovala vedúca oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta z Mestského úradu v Levoči Anna Lazorová. Podľa Informačnej kancelárie mesta Levoča išlo o Gustáva Hermana, mecéna a obchodníka, ktorý mestu venoval peniaze na zavedenie verejného vodovodu, socha bola postavená práve z týchto peňazí. „Jeho jedinou podmienkou bolo, aby voda z fontány tiekla na všetky strany tak, ako by mala prúdiť na všetky strany dobrota a láska zo sŕdc občanov mesta,“ informuje kancelária.

 

Fontána tvorí podľa Lazorovej významný prvok celého Námestia Majstra Pavla z Levoče. „Je to miesto stretávania sa a oddychu. Fontánu často využívajú aj účastníci organizovaných výletov a prehliadok ako miesto zastavenia, kde sprievodcovia oboznámia turistov s históriou mesta a jeho pamätihodností,“ dodala Lazorová, podľa ktorej sa vďaka obnove podarí zatraktívniť námestie a vytvoriť kvalitnejšie podmienky oddychu pre návštevníkov a obyvateľov mesta Levoča.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články