Fontána Dobročinnosti je po rokoch opäť spustená

Obrázok k článku od zora.

Fontánu Dobročinnosti, ktorá krášli Námestie Majstra Pavla v Levoči, po viac ako desiatich rokoch nefunkčnosti opäť uviedli do prevádzky. Odstavená bola pre zastaraný rozvodný systém. Mesto ešte v uplynulom roku začalo s jej opravou, ktorá je súčasťou rekonštrukcie celého námestia.

 

Jediná fontána v Levoči bola postavená v roku 1898 na počesť plánovanej návštevy rakúsko-uhorského cisára Františka Jozefa I. Ten však pre náhlu smrť manželky Alžbety Bavorskej, známej ako Sisi, do Levoče nedorazil. Na počesť Sisi preto v okolí fontány Dobročinnosti študenti vtedajšieho Evanjelického lýcea vysadili lipy, niektoré z nich tam rastú dodnes. Postavená bola z dobročinného príspevku Gustáva Hermana, ktorý patril v tom čase k najbohatším levočským obchodníkom a mešťanom. Jej rekonštrukcia bola financovaná z dotácii. „Rekonštrukcia fontány Dobročinnosti sa uskutočnila na základe projektu s mestom Stary Sacz, ktorý je partnerským mestom Levoče. Zo spoločného projektu bolo 56-tisíc eur použitých práve na jej rekonštrukciu, zvyšnú časť 60-tisíc eur sme doložili z dotácie ministerstva financií na záchranu kultúrnych pamiatok,“ ozrejmil financovanie fontány poslanec mestského zastupiteľstva (MSZ) v Levoči Jozef Cvoliga.

 

Názov fontány sa odvíja ad názvu sochy, ktorá je jej súčasťou – bronzová socha matky, ktorá podáva dieťaťu kúsok chleba. Fontána postavená tak, aby z nej voda tiekla na všetky svetové strany, bude časom vybavená aj zdrojom pitnej vody. Jej oprava je súčasťou rekonštrukcie celého Námestia Majstra Pavla, ktorá sa začala už v roku 2005. Pokračovať sa bude druhou etapou – východnou časťou námestia. „Teší ma najmä to, že jeden kus nášho historického centra je zrekonštruovaný a možno sa vrhnúť do ďalšej rekonštrukcie námestia i v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom,“ dodal bývalý primátor mesta Levoča Milan Majerský, ktorý je v súčasnosti predsedom Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a ktorý odsúhlasil na rekonštrukciu námestia pol milióna eur.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ganymedovu fontánu by mohli opäť spustiť na jar 2010

Zreštaurovanú Ganymedovu fontánu pred historickou budovou Slovenského národného divadla (SND) na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave by mohli spustiť spolu s ostatnými fontánami na jar budúceho roka. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ mestského investora pamiatkovej obnovy Paming Jozef Hrabina. V súčasnosti sa jej jednotlivé plastiky reštaurujú v ateliéri, náklady sú vyčíslené na 25-tisíc eur. Pri bežnej údržbe fontány sa totiž zistilo, že plastiku sú poškodené a popraskané. “Hrozilo, že ak by nám tam zatiekla voda, nebodaj zamrzla, tak by nám ich mohla potrhať,” vysvetlil Hrabina.