Námestie Majstra Pavlav Levoči ostane pár týždňov bez klietky hanby

Obrázok k článku

Z Námestia Majstra Pavla v Levoči zmizla historická klietka hanby, mesto ju dalo zreštaurovať. Na pamiatke zo 16. storočia budú v nasledujúcich mesiacoch pracovať pracovníci Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA). „Veríme, že klietka sa ešte pred hlavnou turistickou sezónou vráti na svoje miesto, práce by mali byť ukončené do začiatku mája,“ uviedol pre tlačovú agentúru SITA Kamil Tomčofčík z marketingového oddelenia mesta. Kovové časti klietky sa budú reštaurovať v ateliéroch, no reštaurátori sa budú venovať aj prácam na kamennej obrube priamo na námestí. Po ukončení prác by mala byť klietka aj nasvietená, aby dokázala viac upútať návštevníkov mesta aj vo večerných hodinách.

 

Financie na reštaurovanie kultúrnej pamiatky v centre niekdajšieho kráľovského mesta poskytla samospráve Nadácia VÚB. „Získali sme z nadácie štyritisíc eur, mesto z vlastných zdrojov do reštaurovania investuje ďalších tisíc eur,“ vysvetlil Tomčofčík. Reštaurátori na klietke hanby pracovali aj v minulom roku, vymenili kamenné stupne, ktoré boli v havarijnom stave. Pri tohtoročných prácach sa reštaurátori podľa vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči Ivana Tkáča zamerajú na zlý stav kamennej hmoty v hornom rade obruby. „Táto hmota sa musí kompletne vymeniť, pretože z hľadiska statiky ohrozuje aj návštevníkov a rovnako stabilitu železnej konštrukcie,“ vysvetlil.

 

Stredoveká klietka hanby bola v minulosti určená na trestanie ľahších deliktov. Ľudia v nej mohli skončiť napríklad pre opilstvo, cudzoložstvo či ohováranie. „Podľa legendy klietka v Levoči slúžila na trestanie žien, ktoré sa po zažatí lámp zdržiavali bez sprievodu muža v uliciach mesta,“ doplnil Tomčofčík. V súčasnosti predstavuje klietka veľkú atrakciu najmä pre návštevníkov mesta. Pôvodne stála na mieste dnešného evanjelického kostola. Rodina Probstnerovcov ju pred výstavbou kostola nechala premiestniť do svojho parku, ktorý sa nachádzal na mieste súčasnej nemocnice. Rodina klietku darovala mestu v roku 1933, odkedy stojí pred mestskou radnicou.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Obnova chrámu sv. Jakuba v Levoči

Obnova gotického chrámu sv. Jakuba v Levoči bola v minulom roku najväčšou investičnou akciou Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. V minulom roku ukončili reštaurátori obnovu sakristie a začali pracovať na exteriéri a interiéri svätyne kostola. V roku 2010 vykonali reštaurátori na chráme sv. Jakuba práce v hodnote takmer milión eur. Obnova svätyne chrámu sv. Jakuba potrvá podľa vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru Ivana Tkáča do roku 2012. Náklady na obnovu tejto časti kostola odhaduje Tkáč na 1,2 milióna eur. Po dokončení obnovy svätyne zostane reštaurátorom obnoviť už len južnú stranu a časť veže kostola. Ešte do Veľkej noci by sa mali do interiéru kostola vrátiť aj zreštaurované náhrobné epitafy z krstnej kaplnky.

Obnova veže kostola sv. Jakuba si vyžiada desiatky miliónov

LEVOČA 24. mája 2001 (SITA) – “Už niet čo zachraňovať, treba meniť celé kamenné nárožia,“ zhodnotil stav veže levočského kostola sv. Jakuba po reštaurátorskom prieskume vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči Ivan Tkáč. Do konca júna bude reštaurátorský prieskum na veži kostola ukončený. Do konca roka chcú reštaurátori urobiť prípravu pre kamenárske práce na nej. Náklady na obnovu veže odhadujú reštaurátori na desiatky miliónov korún, lebo treba vymeniť celé kamenné prvky. Obnovu veže, okrem chýbajúcich finančných prostriedkov, ohrozuje podľa I. Tkáča aj situácia u dodávateľa kamennej hmoty z lomu Králiky, ktorým je firma Mramor Krupina. “Dodávateľ nie je schopný garantovať dodávky kamennej hmoty“, uviedol vedúci ORA. Lom v Králikoch je podľa neho vydrancovaný a bude potrebné do neho veľa investovať, aby sa tam mohlo opäť ťažiť. Záujem o ťažbu kameňa nie je podľa Tkáča ani zo strany majiteľa lomu. Prípadný dovoz vyhovujúceho kameňa z najbližších lomov z Hoříc a Buřan v Česku by zvýšil náklady na reštaurovanie kostola sv. Jakuba. Tohto roku bude ORA Levoča pokračovať v reštaurátorských prácach na južnom nároží a priľahlej kamennej balustráde.

Veža kostola sv. Jakuba na budúci rok už bez lešenia

25. februára 2005 (SITA) – V tomto roku začnú reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči s druhou etapou obnovy veže kostola sv. Jakuba v Levoči. Už v januári začali vyrábať kamenné prvky na vežu. “Hneď ako to dovolí počasie, začneme s výmenou poškodených kamenných prvkov na veži,” uviedol pre SITA riaditeľ ORA Ivan Tkáč.