V lete ponúknu hrady a zámky aj nočné prehliadky

Večernú alebo nočnú prehliadku v atmosfére sviečok a faklí pripravili pre svojich návštevníkov v letných mesiacoch viaceré hrady a zámky na Slovensku. Ako to bolo v šľachtickej rodine Pálffyovcov z Červeného Kameňa,

má verejnosť možnosť vidieť a počuť na ich hrade Červený Kameň v Malých Karpatoch počas pokračovania nočných prehliadok s podtitulom Na návšteve u grófskych detičiek. Grófske detičky návštevníkom svojho príbytku dovolia nazrieť do súkromia. V dňoch 27. júna, 18. júla, 8. a 29. augusta si budú urodzené slečny a mladí páni pred zrakom návštevníkov cibriť latinčinu, trénovať šerm či zdokonaľovať tanec.


   Bojnický zámok ponúkne v júli a auguste romantické nočné prehliadky každý piatok a sobotu od 21:00. Po záverečnej sa 27. júna otvoria brány aj na Trenčianskom hrade, a to o 20:30, 21:30 a 22:30. Prehliadku tam spríjemní skupina historického šermu Wagus. Tento rok si hostia vychutnajú motívy klasických slovenských a českých rozprávok s poriadnou dávkou humoru. Návštevníci Oravského hradu zažijú Strašidelnú noc 31. júla medzi 19:45 a 21:45. Večernú prehliadku hradom pre deti, oživenú strašidielkami, tam bude možné absolvovať 14. augusta od 18:00 do 20:00 v rámci projektu Tajomný hrad. Hostiteľom netradičnej nočnej prehliadky Oravského zámku 28. augusta bude od 19:45 do 21:45 sám gróf Dracula.


   Už tradične sa do neskorých letných prehliadok zapojí aj Spišský hrad, a to každú prázdninovú sobotu v júli a auguste. Program obohatia vystúpenia šermiarov, ohňová šou či prehliadka hradnej kuchyne. Duchovia, elfovia a tajomstvá blúdiaceho strečnianskeho ducha – to všetko je 11. júla a 15. augusta na programe nočných prehliadok v sprievode strašidiel na Hrade Strečno. Na Hrade Modrý Kameň v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek sa 18. júla a 15. augusta ponesú nočné prehliadky v znamení strategickej hry, pri ktorej budú návštevníci podľa mapy hľadať Tajomstvo života. Podujatie sa začne o 17:00 a potrvá do neskorých nočných hodín. Múzeum vo Svätom Antone 17. júla a 21. a 28. augusta ponúkne počas nočných prehliadok divadelné predstavenia na nádvorí kaštieľa. Noc na Starom zámku v Banskej Štiavnici so strašidelnou atmosférou možno prežiť 4. a 18. júla, ale aj 1., 8. a 22. augusta či 12. septembra. 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kaštiel vo Svätom Antone 250-rocný ?

Oľga Kuchtová

Kaštieľ so Svätom Antone leží v  kraji pod Sitnom, v  blízkosti starobylej Banskej Štiavnice, na úpätí lesnatých hôr. Má také silné fluidum, že neustále priťahuje návštevníkov aj napriek tomu, že lepšie časy zažil už dávno. Patril známemu šlachtickému rodu Koháryovcov, neskôr Coburgovcov, ktorých príbuzenstvo preniklo do všetkých panovníckych rodov v  Európe. Vyhlásením tejto pamiatky za štátny kultúrny majetok sa v  roku 1951 dostal do správy štátu. V  roku 1962 získal štatút múzea.

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Renesančné trulice VI

2. TRUHLICE CUDZEJ PROVENIENCIE

Truhlice pochádzajúce z oblastí ležiacich mimo nášho územia sa na Slovensko dostali predovšetkým vďaka zberateľskej vášni niektorých predstaviteľov významných šľachtických rodov. Medzi nimi sú touto záľubou známi najmä Pálffyovci, ktorí svojimi zberateľskými aktivitami obohatili o taliansky renesančný nábytok napríklad hrad Červený Kameň, či Bojnický zámok, alebo Andrássyovci, ktorých zberateľstvu podobne vďačí múzeum vytvorené v priestoroch kaštieľa v Betliari.

Odpovede

 1. V lete ponúknu hrady a zámky aj nočné prehliadky

  Hrady a skanzeny majú prekvapenia pre prázdninových návštevníkov

  BRATISLAVA 1. júla (SITA) – Špecializované prevádzky Slovenského národného múzea pripravili pre júlových a augustových návštevníkov pútavé prehliadky hradov, zámkov, kaštieľov a skanzenov s množstvom sprievodných podujatí. Ponuka je pestrá – od historického a architektonického vývoja Spišského hradu, cez ukážky dobového bývania šľachty, historických zbraní a hradného podzemia na Červenom Kameni až po bytovú kultúru šľachty v kaštieli Betliar. Unikátne zbierky dokumentujúce históriu detskej hračky, bábkového divadla či historickú expozíciu zubnej techniky možno vidieť na hrade Modrý Kameň. Hrad Krásna Hôrka predstavuje historickú hradnú expozíciu a v Krásnohorskom Podhradí majú návštevníci možnosť prezrieť si mauzóleum majiteľov hradu Dionýza a Františky Andrássy.

  Stále väčšiu popularitu u návštevníkov získavajú nočné prehliadky, často sprevádzané postavami hradných strašidiel a tajomných nadprirodzených bytostí. Toto leto nechajú svoje brány otvorené až do neskorých nočných hodín Červený Kameň, Modrý Kameň, Bojnický zámok a Spišský hrad. Ukážky každodenného života šľachty formou hraných prehliadok už tradične pripravujú na Hrade Červený Kameň, tento raz pod názvom Návšteva u grófskych detičiek. Program si možno prísť pozrieť 18. júla, 8. augusta a 29. augusta 2009 počas nočnej prehliadky. Od júla do septembra tu bude sprístupnená výstava s podobnou tematikou – Vtedy za grófov. Dobrodružstvo reštaurovania na Bojnickom zámku počas celého leta zaujme predstavením reštaurátorského procesu a ukážkami predmetov zo vzácnych zbierok, ktoré prešli reštaurovaním za posledných desať rokov.

  Interaktívna výstava Zo života škriatkov, ktorá je v rozprávkovom prostredí hradu Modrý Kameň do 30. septembra, teší predovšetkým najmenších návštevníkov. Podujatie Hradné medovanie zoznámi záujemcov 12. júla na Modrom Kameni so starým včelárskym remeslom a zbierkou historických úľov. Možno tam vidieť aj unikátnu neskorogotickú tabuľovú maľbu Svätej Anny Samotretej z roku 1513, známej ako Rožňavská Metercia. Výstava potrvá do konca augusta. Módne hity v odievaní z obdobia 17. až 19. storočia, ktoré si obliekali príslušníci šľachtickej rodiny Andrássy ako aj celý gemerský región spestria letnú atmosféru v kaštieli Betliar. Storočnici od sprístupnenia andrássyovskej obrazárne v Krásnohorskom Podhradí je venovaná výstava Gróf Dionýz Andrássy – mecén a milovník umenia, vidieť ju možno do 20. septembra. Sériou koncertov vážnej hudby v Huňadyho sále a v kaplnke Bojnického zámku v podaní špičkových interpretov a umeleckých telies zo Slovenska a zahraničia spríjemní návštevníkom Bojnické kultúrne leto od júla do septembra 2009.

  Na letnú sezónu 2009 sú pripravené aj múzeá vo voľnej prírode: Múzeum slovenskej dediny v Martine a národopisná expozícia Múzea ukrajinskej kultúry na Slovensku vo Svidníku. V prvom z nich sa možno zoznámiť s najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Okrem tradičného staviteľstva a bývania prezentuje aj spôsob života v druhej polovici 19. storočia a na začiatku 20. storočia. Na ploche 15,5 hektára sústreďuje skanzen 129 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z rôznych regiónov. Prázdninové dni tu spestria podujatia v duchu ľudovej veselice – 12. júla Turčianska harmonika, 23. augusta Dožinky a 9. augusta Te prindžaras amen – spoznajme sa, čo je podujatie venované rómskej kultúre. Skanzen vo Svidníku predstavuje históriu a kultúru ukrajinskej národnostnej menšiny na Slovensku.
  Agentúru SITA informovala Zuzana Vášáryová z oddelenia prezentácie a marketingu Slovenského národného múzea.

Comments are closed.