V kauze Triptych pred súdom vypovedajú svedkovia

Obnova.sk Fotografia

ARCHÍV, BRATISLAVA 16. septembra (SITA) – Výpoveďami troch svedkov dnes na Okresnom súde Bratislava 3 pokračuje pojednávanie v kauze Triptych – Klaňania sa troch kráľov, v ktorej sú obžalovaní bývalý šéf SIS Ivan L. a jeho prvý námestník Jaroslav S. zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Zatiaľ vypovedali dvaja svedkovia – pracovník Slovenského pamiatkového ústavu, ktorý je odborníkom na evidenciu kultúrnych pamiatok. Tento svedok vyše hodiny a pol vysvetľoval, akým spôsobom sa kultúrne pamiatky, najmä Triptych evidujú. Druhým svedkom, ktorý dnes vypovedal, je pedagóg z Vysokej školy výtvarných umení. Počas pojednávania predsedníčka senátu Iveta Halvoňová viackrát Ivana L. napomenula, aby sa k nej neotáčal zadkom a aby sa nebavil s prítomnými.

Obnova.sk Fotografia

Kauza Triptych sa začala v roku 1995. V tom čase Rímskokatolícky biskupský úrad v Banskej Bystrici predával renesančné výtvarné dielo – Klaňania sa Troch kráľov. O dielo prejavil záujem muž, ktorý sa predstavil ako švajčiarsky štátny príslušník Thomas J. Grabner, ten mal obraz kúpiť za 200 000 USD. Neskôr vysvitlo, že Grabner nebol Švajčiar, ale nastrčená osoba z kruhov tajnej služby. Údajne mal vyprovokovať spravodajskú hru proti tamojšiemu diecéznemu biskupovi Rudolfovi Balážovi, ktorý sa verejne zastal prezidenta Michala Kováča, keď mu koaličná väčšina v parlamente vyslovila nedôveru. Použitie peňazí na fingovanú kúpu podľa vyšetrovateľa odsúhlasil vtedajší riaditeľ tajnej služby Ivan L.

Pred súdom v máji vypovedali aj dvaja cirkevní hodnostári – banskobystrický biskup Rudolf Baláž a bývalý riaditeľ Biskupského úradu Jozef Hrtús. Biskup Baláž nečakane zmenil svoju pôvodnú výpoveď spred deviatich rokov. Tvrdil, že o predaji Triptychu, ktorý bol majetkom biskupského úradu, rozhodol on sám a po porade s pamiatkarmi určil aj cenu obrazu na 840 tisíc korún. V minulosti sa však od tejto záležitosti dištancoval a hovoril, že o predaji nevedel a nikto s ním o tom nehovoril. Hrtús naopak trval na tom, že o predaji rozhodoval on, pretože ho na to splnomocnil biskup. Za obraz požadoval 200 tisíc, lebo mu túto sumu odporučil stavebný podnikateľ, ktorý pre úrad externe pracoval a bol poverený zabezpečiť kupujúceho.

(SITA, xd;zd;es), 0106

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V utorok súd vynesie verdikt nad exšéfom SIS v kauze Triptych

BRATISLAVA 24. januára 2005 (SITA) – Senát Okresného súdu Bratislava 3 vynesie v utorok o 14:30 verdikt v kauze Triptych – Klaňanie troch kráľov, v ktorej je bývalý šéf SIS Ivan L. obžalovaný zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Súd sa prípadom zaoberal od januára 2004.
V piatok si súd vypočul záverečné reči prokurátorky, obhajoby a obžalovaného. Prokurátorka navrhla súdu, aby Ivana L. uznal za vinného a vymeral mu trest na dolnej hranici trestnej sadzby, teda tri roky. Obhajcovia Ivana L. naopak tvrdili, že ich mandant je nevinný a nedopustil sa žiadneho trestného činu.

Vplyv pamiatok na rozvoj podnikania a cestovného ruchu 2

Od 23. 12. 2004 je na internetovej stránke Ministerstva hospodárstva SR v rámci druhého pripomienkového konania k dispozícii „Analýza vplyvov legislatívy z oblasti kultúrnych pamiatok na rozvoj podnikateľského prostredia a cestovného ruchu“, ktorá má byť následne predložená na rokovanie Vlády SR.
Ako sa uvádza v predkladacej správe, „kultúrne pamiatky tvoria jeden zo základných prvkov ponuky cestovného ruchu na Slovensku. Podľa doterajších poznatkov však práve vo vzťahu ochrany a revitalizácie pamiatkového fondu a podnikateľských aktivít dochádzalo ku kolíznym situáciám a bolo preto zámerom MH SR
identifikovať a analyzovať tieto problémy.“
Prijímanie pripomienok bude uzavreté 5. 1. 2005.