Biskup Baláž povedal pravdu o predaji triptychu Klaňanie sa troch kráľov až po d

BRATISLAVA – Banskobystrický biskup Rudolf Baláž sa v stredu (26. 5. 2004) na súde po deviatich rokoch priznal, že o predaji triptychu Klaňanie sa troch kráľov rozhodol sám a sám sa o ňom radil s pamiatkarmi. Doteraz tvrdil, že o predaji nevedel a na starosti ho mal riaditeľ jeho úradu Jozef Hrtús.Hrtús trvá na tom, že za predaj obrazu bol zodpovedný on. Baláž to vysvetľuje: “Chcú chrániť svojho biskupa.” Po deviatich rokoch sa tejto ochrany vzdal a nepriamo priznal, že v roku 1995 nehovoril pravdu.

Otázka, kto rozhodol o predaji obrazu, nie je v samotnej kauze triptych dôležitá – z trestnoprávneho hľadiska na nej nič nemení. Obžalovaný je bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa, že pod jeho vedením chcela tajná služba Baláža zdiskreditovať, lebo nepodporoval vládu Vladimíra Mečiara, ale otvorene sa zastal prezidenta Michala Kováča.

Biskupský úrad sa v roku 1995 rozhodol predať vzácny obraz. SIS sa o tom podľa obžaloby dozvedela, nastrčila na kúpu obrazu svojho človeka a potom spustila diskreditačnú kampaň, že biskupský úrad predáva protizákonne kultúrnu pamiatku. Obraz však v tom čase nebol zapísaný na zozname kultúrnych pamiatok a jeho predaj – i do zahraničia – bol legálny.

Úrad si dal ešte pred rozhodnutím o predaji vyrobiť kópiu obrazu. Reštaurátor bol istý čas vo väzbe a Hrtús bol obvinený z trestného činu a tiež mu hrozila väzba. Keby biskup už vtedy priznal, že o predaji rozhodol sám, väzba by hrozila aj jemu.

SIS v tom čase žiadala aj o povolenie na odpočúvanie biskupa a úradu, ale sudca Ján Hrubala jej ho nedal. V deň, keď spustila kampaň, urobila na biskupskom úrade raziu. Všetky obvinenia pracovníkov biskupského úradu boli zakrátko zastavené.

“Celý škandál mi mal zlomiť krk,” povedal pred súdom Baláž. S novinármi biskup nekomunikuje. Mnohí analytici si myslia, že v čase tesne po predaji boli na biskupa vyvíjané silné tlaky, dnes sa však už nemá čoho báť, a tak povedal pravdu. Ani Hrtús na naše otázky nechcel odpovedať.

Katolícki biskupi majú na budúci týždeň zasadnutie. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda predpokladá, že o Balážovej výpovedi budú hovoriť. Z morálneho hľadiska sa budú zaoberať aj tým, či by biskup nemal hovoriť vždy pravdu. “Určite sa ho aj ja spýtam, ako to bolo,” povedal Gavenda.

Pojednávanie v kauze triptych stále pokračuje.

(mož)

Bývalý šéf sledovačky SIS Gejza Valjent by konal v kauze triptych aj dnes rovnako, povedal na súde

Výpoveďami bývalých a súčasných príslušníkov SIS a polície pokračovalo včera (27. 5. 2004) neverejné pojednávanie v kauze triptychu Klaňanie sa troch kráľov.
Okrem iných vypovedal aj bývalý riaditeľ špeciálneho útvaru sledovania SIS Gejza Valjent. Podľa jeho slov mala tajná služba v roku 1995 informácie o pokusoch o nelegálny predaj a vývoz hodnotných historických diel. Podľa Valjenta aj dnes by postupovali na základe získaných operatívnych informácií svedčiacich o podozrení s kšeftovaním s historicky cennými umeleckými dielami rovnako.

(tasr)

[28. 5. 2004]

Zdroj: http://www.sme.sk/clanok-1618268.html

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V kauze Triptych pred súdom vypovedajú svedkovia

ARCHÍV, BRATISLAVA 16. septembra (SITA) – Výpoveďami troch svedkov dnes na Okresnom súde Bratislava 3 pokračuje pojednávanie v kauze Triptych – Klaňania sa troch kráľov, v ktorej sú obžalovaní bývalý šéf SIS Ivan L. a jeho prvý námestník Jaroslav S. zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.

V utorok súd vynesie verdikt nad exšéfom SIS v kauze Triptych

BRATISLAVA 24. januára 2005 (SITA) – Senát Okresného súdu Bratislava 3 vynesie v utorok o 14:30 verdikt v kauze Triptych – Klaňanie troch kráľov, v ktorej je bývalý šéf SIS Ivan L. obžalovaný zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Súd sa prípadom zaoberal od januára 2004.
V piatok si súd vypočul záverečné reči prokurátorky, obhajoby a obžalovaného. Prokurátorka navrhla súdu, aby Ivana L. uznal za vinného a vymeral mu trest na dolnej hranici trestnej sadzby, teda tri roky. Obhajcovia Ivana L. naopak tvrdili, že ich mandant je nevinný a nedopustil sa žiadneho trestného činu.

Ivan L. v kauze Triptych vinný

25. januára 2005 (SITA) – Senát Okresného súdu Bratislava 3 dnes uznal bývalého riaditeľa SIS Ivana L. za vinného z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v kauze Triptych – Klaňanie troch kráľov.