Jan Mertens, dielňa: Triptych Klaňania troch kráľov

Reštaurované dielo zo zbierok SNG – Jan Mertens, dielňa: Triptych Klaňania troch kráľov. 1520–1530
Dielo patrí do skupiny drobných oltárnych triptychov, ktoré vznikli v Antverpách začiatkom 16. storočia (okolo 1500–1530), v štýle tzv. antverpského manierizmu.Okrem spoločných slohových znakov (miešanie gotických a renesančných foriem, fantazijná architektúra, divadelná figurálne zoskupená kompozícia, elegantné odevy postáv) majú triptychy rovnaký ikonografický ústredný motív – Klaňanie troch kráľov. Obmieňajú sa iba výjavy na krídlach, na našom triptychu je to Narodenie Krista a Zvestovanie. K významným reprezentantom tohto štýlu patril Jan Mertens ml. (nar. okolo 1470, Antverpy – zom. okolo 1527, Antverpy). Do jeho okruhu, k žiakom pracujúcim v jeho dielni a často opakujúcim majstrom vypracované ucelené schémy i mnohé detaily, patril aj maliar citovaného banskobystrického triptychu. Dielo, žiaľ, nie v dobrom stave, kúpila SNG v roku 2001 od rímsko-katolíckeho biskupského úradu v Banskej Bystrici. Triptych mal skrútené a v pozdĺžnom smere puknuté tabule, pôvodné výjavy prekryté mnohými premaľbami, miestami bola zoškrabaná i odretá farba a stopy zanechali aj následné neodborné remeselné zásahy. Všetky tri tabule triptychu reštaurovala Nora Hebertová. Prítomná výstava predstaví nielen samotné reštaurované dielo, teda triptych Klaňania troch kráľov, ale formou fotodokumentácie i postup reštaurovania od počiatočného stavu až po záverečné práce.

SNG – Vodné kasárne, 1. poschodie, rizalit
Sprístupnenie diela: september 2004 – máj 2005
Reštaurovala Nora Hebertová (2003–2004)
Kurátor Ivan Rusina

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V kauze Triptych pred súdom vypovedajú svedkovia

ARCHÍV, BRATISLAVA 16. septembra (SITA) – Výpoveďami troch svedkov dnes na Okresnom súde Bratislava 3 pokračuje pojednávanie v kauze Triptych – Klaňania sa troch kráľov, v ktorej sú obžalovaní bývalý šéf SIS Ivan L. a jeho prvý námestník Jaroslav S. zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.

V utorok súd vynesie verdikt nad exšéfom SIS v kauze Triptych

BRATISLAVA 24. januára 2005 (SITA) – Senát Okresného súdu Bratislava 3 vynesie v utorok o 14:30 verdikt v kauze Triptych – Klaňanie troch kráľov, v ktorej je bývalý šéf SIS Ivan L. obžalovaný zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Súd sa prípadom zaoberal od januára 2004.
V piatok si súd vypočul záverečné reči prokurátorky, obhajoby a obžalovaného. Prokurátorka navrhla súdu, aby Ivana L. uznal za vinného a vymeral mu trest na dolnej hranici trestnej sadzby, teda tri roky. Obhajcovia Ivana L. naopak tvrdili, že ich mandant je nevinný a nedopustil sa žiadneho trestného činu.

Majstrovské dielo zo zbierok SNG

Talianska horská krajina je ukážkou Mednyánszkeho krajinárskeho majstrovstva, kde sa inšpiroval pravdepodobne scenériou severného Talianska. Obraz bol dlhší čas ako priemerné dielo uložený v depozite SNG a následné zreštaurovanie mu prinavrátilo jeho kvalitu a ojedinelosť v rámci Mednyánszkeho oeuvre.