V evanjelickom kostole posvätili nový organ s 1104 píšťalami

Nový organ dnes posvätili v Evanjelickom kostole svätého Ducha v Nitre. Na objednávku nitrianskeho cirkevného zboru ho za rok a pol zhotovila firma Pfluger Orgelbau v rakúskom Feldkirchu. Klasický mechanický organ má 1104 píšťal, najväčšie merajú 2,42 metra, najmenšia len 12 milimetrov. „Je to odvážny a ojedinelý čin v našej cirkvi už aj preto, že veľa kostolov sa dnes nestavia a takéto organy sa už veľmi nebudujú,“ uviedol pri posviacke evanjelický biskup Milan Krivda. Podčiarkol, že organ má toľko píšťal, koľko členov má cirkevný zbor v Nitre. Kráľovský hudobný nástroj bude podľa neho obohatením nielen pre veriacich, ale aj pre celé mesto, nakoľko tu budú organizovať koncerty. Do Vianoc jeho tóny zaznejú počas troch koncertov, ktoré budú vždy o 17:00. Dnes na ňom zahrá Stanislav Šurin, tretiu adventnú nedeľu Mária Plšeková a štvrtú adventnú nedeľu Anna Predmerská-Zúriková.

Nástroj pozostáva z ôsmich druhov dreva – je tam červený buk, čerešňa, horský smrek, jaseň, biely buk, francúzsky dub, orech a čierne tropické drevo grenadille. Stál 151 709,98 € (4 570 415 korún), z toho 1,4 milióna korún (46 471,49 €) dalo mesto Nitra a 200 000 korún (6 638,78 €) poskytol predseda vlády zo svojej rezervy. Zvyšné takmer tri milióny (99581,76 €) tvorí okrem menších darov výťažok zo zbierky veriacich, ktorá ešte stále trvá.

Nitrianski evanjelici boli roky v podnájme v kalvínskom kostole na ulici Fraňa Mojtu, vlastný kostol si postavili v roku 2000. Ako informoval Ján Juráš z agentúry AP projekt, organ stavalo osem ľudí zhruba 3600 hodín. Firma postavila od svojho vzniku v roku 1979 organy v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Taliansku, Japonsku, Poľsku, Bielorusku a Kazachstane. Organ v Nitre je jej prvým kráľovským hudobným nástrojom pre Slovensko a jedným z mála nových píšťalových, ktoré sa u nás po roku 1989 postavili. Vyrobený je na báze klasického organárstva, má mechanické traktúry, 15 registrov a dve transmisie.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Zelenči majú unikátny organ s 1079 píšťalami

V kostole Narodenia Panny Márie v Zelenči pri Trnave majú unikátny klasický organ s 1079 píšťalami. Podobný organ naposledy postavili v roku 1912 v Dóme sv. Mikuláša. Organ slávnostne posvätili v nedeľu 28.6.2009 dopoludnia, popoludní ho verejnosti predstavil jeho staviteľ, rakúsky organársky majster Michael Walcker.

Dóm svätého Martina dostal nový organ za vyše milión eur

Dóm svätého Martina v hlavnom meste dostal nový organ. Dňa 17. júna 2010 ho predstavil jeho autor Gerald Woehl, ktorý organy vyrába už vyše 40 rokov a sám vytvoril najdôležitejšie časti bratislavského nástroja. Koordinátor projektu Stanislav Šurin, ktorý si už hru na organe vyskúšal, si ho nevie vynachváliť. Jeho zvuk je vraj “úžasný” a “fantastický” a je to podľa neho “najlepší organ na Slovensku”. Podotkol, že na inom sa mu už bude hrať ťažko.