Kostol sv. Egídia v Poprade má po viac ako 700 rokoch organ

Po viac ako 700 rokoch od postavenia sa popradský kostol sv. Egídia dočkal organa. V sobotu sa uskutoční kolaudácia nového nástroja, ktorý zreštaurovala a postavila firma Gabriel Bies z Hranovnice pri Poprade. Kolaudačný koncert bude v nedeľu dopoludnia. Najskôr však čaká organ posvätenie spišským pomocným biskupom Andrejom Imrichom. Barokový organ z roku 1776 postavili v dielni Pažických pôvodne pre rímskokatolícky kostol v Tvrdošíne. V 50-tych rokoch minulého storočia ho reštaurovala kutnohorská firma Jana Tučeka, ktorá pôvodne mechanický organ prerobila na pneumatický. Koncom 90. rokov bol organ v takom stave, že štát ho vyradil zo zoznamu kultúrnych pamiatok. “Nebyť iniciatívy popradského dekana Antona Opartyho by organ skončil na smetisku alebo v ohni,” povedal pre SITA organár Gabriel Bies. Organ takmer 20 rokov ležal v sklade. “Až minulého roku prišla možnosť postaviť do historickej skrine úplne nový nástroj, čomu sme sa veľmi potešili,” povedal G. Bies.

Z pôvodne barokového organu sa zachovala len skriňa. V Hranovnici do pôvodnej skrine postavili jednomanuálový mechanický organ s jedenástimi registrami. Deväť registrov je v hlavnom stroji a dva registre sú v pedáloch. Zvláštnosťou nového organa je, že obsahuje jeden jazykový register, ostatné sú labiálne (hranové). Pôvodný organ mal všetky registre jazykové. Jazykové píšťaly do nového organa sa vyrábali v Nemecku, keďže píšťaly do organov sa na Slovensku nevyrábajú a v Čechách len labiálne. Sponzorom opravy celého organu je podnikateľ Jan Telensky, ktorý zaplatil za opravu takmer 1,8 mil. Sk.

S reštaurovaním organa začali v septembri minulého roka. Nástroj dokončili tesne pred Veľkou nocou.
“Organ je hotový, hrá sa na ňom, ale ešte nebola urobená kolaudácia, tá ho čaká práve v sobotu,” povedal G. Bies. Predsedom kolaudačnej komisie bude profesor na pardubickom konzervatóriu Václav Uhlíř. Členmi kolaudačnej komisie budú Klement Rečlo z košického konzervatória a učiteľ organovej hudby na bratislavskom cirkevnom konzervatóriu Marek Vrábel.

Až doteraz sa v kostole sv. Egídia v Poprade používalo harmónium. “Organ je kráľovský nástroj. Liturgia je kráľovnou ľudského života. Prečo by nemohli byť spolu? Musia byť spolu,” vysvetlil rozhodnutie cirkvi postaviť nový organ do kostola sv. Egídia popradský dekan Anton Oparty.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Zelenči majú unikátny organ s 1079 píšťalami

V kostole Narodenia Panny Márie v Zelenči pri Trnave majú unikátny klasický organ s 1079 píšťalami. Podobný organ naposledy postavili v roku 1912 v Dóme sv. Mikuláša. Organ slávnostne posvätili v nedeľu 28.6.2009 dopoludnia, popoludní ho verejnosti predstavil jeho staviteľ, rakúsky organársky majster Michael Walcker.

Nový organ v Katedrále sv. Martina

V týchto dňoch v bratislavskej Katedrále sv. Martina vstúpilo do záverečnej fázy budovanie nového organa. Odborníci z Nemecka začnú o niekoľko dní s intonovaním a ladením nástroja. Dokončenie týchto prác, závislých aj od stálej vonkajšej teploty, sa predpokladá začiatkom leta tohto roka, keď by mal byť organ slávnostne uvedený do prevádzky. Dátum inaugurácie bude včas oznámený.

Zreštaurovaný barokový organ sa opäť rozozvučí

POPRAD 18. januára 2001 (SITA) – Necelé štyri mesiace trvalo reštaurovanie barokového organu v kostole sv. Juraja v mestskej časti Popradu Spišskej Sobote. V nedeľu o 16:00 sa v kostole uskutoční slávnostný koncert, na ktorom predstavia celú šírku a rozsah zreštaurovaného organu, uviedol pre agentúru SITA správca rímsko-katolíckej farnosti v Spišskej Sobote Michal Lipták.