Dóm svätého Martina dostal nový organ za vyše milión eur

Dóm svätého Martina v hlavnom meste dostal nový organ. Dňa 17. júna 2010 ho predstavil jeho autor Gerald Woehl, ktorý organy vyrába už vyše 40 rokov a sám vytvoril najdôležitejšie časti bratislavského nástroja. Koordinátor projektu Stanislav Šurin, ktorý si už hru na organe vyskúšal, si ho nevie vynachváliť. Jeho zvuk je vraj “úžasný” a “fantastický” a je to podľa neho “najlepší organ na Slovensku”. Podotkol, že na inom sa mu už bude hrať ťažko.

 


Na výrobu použili “len tie najlepšie materiály”, vysvetlil Woehl. Nástroj z ebenového dreva, cínu a striebra má asi 4 500 píšťal. Najmenšia má päť milimetrov a najväčšia desať metrov. “Taký veľký inštrument potrebuje dobré pľúca,” povedal na adresu desiatich mechov Woehl.


Na novom organe pracovalo všetkých 12 zamestnancov Woehlovej dielne počas jedného celého roka. Ako informoval Woehl, našiel dokonca prepojenie Bratislavy a Marburgu v Nemecku, kde žije. V Bratislave pôsobila svätá Alžbeta, ktorá zomrela v Marburgu. Preto navrhol, aby nový organ pomenovali po nej. Šurin dodal, že keď svoje dielo autor takto pomenoval, meno mu už zostáva.


Riaditeľ Krajského pamiatkového úradu Peter Jurkovič vysvetlil, že demontáž starého organu pamiatkari odobrili, okrem iného nemal dobré akustické prostredie. Teraz ho nielen presunuli, ale aj zreštaurovali a budú sa z neho tešiť v novom kostole v žilinských Vlčinciach. Zatiaľ je v priestoroch Arcidiecézneho úradu v Trnave.


Ako vysvetlil kancelár Bratislavskej arcidiecézy Tibor Hajdu, nový organ stál pôvodne 995-tisíc eur, neskôr túto čiastku navýšili na 1 001 500 eur bez DPH. Z tejto sumy chýba zaplatiť už len poslednú splátku vo výške 72 800 eur po kolaudácii organu.


Nový organ si Bratislavčania oficiálne pozrú na dni otvorených dverí v dóme v nedeľu. Od 13:00 do 16:00 bude do kostola voľný vstup, pozrieť si budú môcť nielen nástroj zvonku, ale aj zvnútra. Nový organ im predstaví aj jeho staviteľ. O týždeň na to organ oficiálne uvedú a posvätia. Večer organ po prvý raz vo svojom novom domove aj zaznie. Prvú niekoľkohodinovú sériu koncertov na organe odohrajú 3. júla v rámci Bratislavského kultúrneho leta, nasledujúca šnúra potrvá od 12. augusta do 16. septembra.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Zelenči majú unikátny organ s 1079 píšťalami

V kostole Narodenia Panny Márie v Zelenči pri Trnave majú unikátny klasický organ s 1079 píšťalami. Podobný organ naposledy postavili v roku 1912 v Dóme sv. Mikuláša. Organ slávnostne posvätili v nedeľu 28.6.2009 dopoludnia, popoludní ho verejnosti predstavil jeho staviteľ, rakúsky organársky majster Michael Walcker.

Nový organ v Katedrále sv. Martina

V týchto dňoch v bratislavskej Katedrále sv. Martina vstúpilo do záverečnej fázy budovanie nového organa. Odborníci z Nemecka začnú o niekoľko dní s intonovaním a ladením nástroja. Dokončenie týchto prác, závislých aj od stálej vonkajšej teploty, sa predpokladá začiatkom leta tohto roka, keď by mal byť organ slávnostne uvedený do prevádzky. Dátum inaugurácie bude včas oznámený.