Unikátny drevený žľab v sobotu opäť ožil

Obrázok k článku

Mestské lesy v Banskej Bystrici pripravili otvorenie plavebnej sezóny v unikátnom vodnom žľabe. Jubilejný desiaty ročník podujatia sa uskutočnil v doline Rakytovo pri Dolnom Harmanci neďaleko krajského mesta v sobotu 23. apríla o 9:30. Návštevníkov čakala ukážka historického spôsobu približovania dreva po drevenom vodnom žľabe dlhom takmer dva a pol kilometra, ktorý je jediným funkčným žľabom v Európe. Hudba a občerstvenie bolo sponzorským darom mestských lesov.

 

Rakytovský žľab vybudovali pravdepodobne v 19. storočí a za národnú kultúrnu pamiatku bol vyhlásený v roku 2000. Vodný žľab v celkovej dĺžke 2 450 metrov sa za dlhé roky značne poškodil a zostal čiastočne znefunkčnený. Vďaka iniciatíve mesta Banská Bystrica vznikol zámer opravy vodného žľabu v náklade jeden a pol milióna korún. Projekt finančne podporila zo svojich fondov Európska únia, Slovenská republika i samotné mesto. Pri rekonštrukcii bolo použité len drevo zo smreka a jedle, bez použitia iného materiálu, ako napríklad železo či plast. Obnovený vodný žľab bol verejnosti slávnostne predstavený v rámci Lesníckych dní v roku 2007.

 

V minulosti sa z listnatého dreva zväčša vyrábalo palivové drevo a pálilo sa drevené uhlie. Z ihličnatého dreva naši predkovia vyrábali úžitkové sortimenty. Doprava od pňa po odvozné miesto bola v lesoch mesta Banská Bystrica zväčša riešená spúšťaním dreva suchými šmykmi, potom vodnými žľabmi a následne splavovaním po vodných tokoch. V roku 1922 boli na území mestských lesov funkčné tri vodné žľaby. Najdlhší v doline Cenovo, ktorý meral 4 650 metrov. Pri plavení dreva bolo denne potrebných 40 až 80 ľudí a splavilo sa 150 priestorových metrov. Množstvo splaveného dreva záviselo od množstva vody vo vodnom žľabe. Pozostatky týchto stavieb z dreva nájdeme vo vodných tokoch hlavne po povodňových škodách, keď dôjde k odkrytiu naplavenín.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Holíč: V zámockej tabačiarni bude galéria či bibliotéka

Mesto Holíč postupne obnovuje Holíčsky zámok. Po vyčistení a otvorení zámockých vodných valov je na rade projekt rekonštrukcie a revitalizácie bývalej tabačiarne. Jedna z nevyužívaných budov v zámockom areáli v minulosti slúžila ako sušiareň tabaku, dnes je v zlom technickom stave. Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia regionálneho rozvoja a dotačnej politiky Katarína Turečková, mesto na jej obnovu získalo takmer 2,5 milióna eur z Regionálneho operačného programu. Po rekonštrukcii bude využívaná na osvetové účely a kultúrne podujatia. „Bude tu umiestnená stála expozícia ľudových tradícií, stála expozícia Holíčskej fajansy, galéria, čitáreň a bibliotéka, ale aj vysunutá expozícia turistickej informačnej kancelárie,“ uviedla Turečková. S rekonštrukciou by mali začať už čoskoro a jej ukončenie je plánované na september budúceho roka.