V Stredoslovenskej galérii pokrstia prvú mapu technických pamiatok mesta

Obrázok k článku od zora.

Predstavenie prvej mapy technických pamiatok Banskej Bystrice sa uskutoční spolu s diskusiou v sobotu 16. júna o 17:30 v budove Pretória v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici. Mapa so 48 objektmi s detailnými ilustráciami, popismi a GPS súradnicami vznikla vďaka občianskemu združeniu Čierne diery, ktoré propaguje priemyselnú architektúru a zabudnuté miesta Slovenska. Ako agentúru SITA informovala PR manažérka Stredoslovenskej galérie (SSG) Zuzana Medzihorská, ich séria máp sa po Bratislave, Trnave a Prešove rozšírila o mapu mesta pod Urpínom.

 

Vydanie mapy bolo naliehavé aj preto, lebo v Banskej Bystrici a okolí je viacero objektov s otáznou budúcnosťou. „Medený hámor fungoval takmer 500 rokov a pamätá časy, keď sa v oblasti tvorilo až 40 percent svetovej medi. Dnes chátrajú aj jeho posledné zachované objekty. Fabrika na modrotlač a stoličková továreň už zanikli, ale napríklad málokto vie, že za hodinovou vežou sa zachoval starý pivovar a meštiansky dom s unikátnou reťazovou strechou, zrejme poslednou na svete,“ popísala najvýznamnejšie pamiatky Medzihorská a pozvala na krst a diskusiu.

 

foto zdroj: Wikipédia

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vývoj slovenskej typografie mapujú v Banskej Bystrici

22. februára 2005 (SITA) – Vývoj slovenskej typografie 20. storočia mapuje výstava, ktorú otvoria v stredu o 16:00 v Štátnej galérii v Banskej Bystrici. Výstava je prvou časťou rozsiahlejšieho projektu a zameriava sa najmä na výtvarnú typografiu od 20. až po 60. roky minulého storočia. Prezentované sú diela viac než 40 autorov, vrátane klasikov slovenskej moderny Martina Benku, Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu.