V sobotu po šiestich rokoch opäť otvoria brány františkánskeho kláštora v Kremnici

Obrázok k článku

V Kremnici v sobotu po šiestich rokoch opäť otvoria brány františkánskeho kláštora, ktorý je kultúrnou pamiatkou. Rímskokatolícka farnosť v Kremnici po tretíkrát organizuje deň otvorených dverí v kláštore. Ako informoval organizátor podujatia Boris Kollár, františkánsky kláštor je významná kultúrna pamiatka, ktorá je súčasťou historického centra v meste Kremnica. V kláštore pôsobila 300 rokov rehoľa františkánov. „V roku 1949 boli františkáni násilne odvlečení komunistickým režimom a kláštor bol opustený. V súčasnosti kláštor nie je bežne sprístupnený verejnosti,“ uviedol Kollár, podľa ktorého farnosť chce aj takýmto spôsobom spropagovať významnú kultúrnu pamiatku v centre mesta a v spolupráci s Ústavom pamäti národa si pripomenúť násilné činy bývalého komunistického režimu.

 

Návštevníci počas Dňa otvorených dverí absolvujú prehliadky v priestoroch františkánskeho kláštora s výkladom. „Sprístupnené budú viaceré zaujímavé miestnosti ako krypty, bývalá redakčná miestnosť Libora Mattošku a Rudolfa Dilonga a divadelná miestnosť,“ povedal Kollár s tým, že na podujatí bude mať prednášku historik František Neupauer na tému „O ľuďoch slobody“. Podvečer si verejnosť môže pozrieť film Tiene barbarskej noci (2012) režiséra Igora Siváka. Počas celého podujatia bude v priestoroch kláštora inštalovaná výstava, ktorá bude zachytávať predchádzajúce ročníky Dňa otvorených dverí, vznik občianskeho združenia Nádej srdca Kremnice či históriu kláštorného spoločenstva Oprav František môj dom. V čase prehliadok organizátori pripravili pre deti tvorivé dielne v priestoroch čitárne Knižnice Jána Kollára. Celý program sa zavŕši večernou adoráciou sprevádzanou spevom.

 

Spoločenstvo Oprav František môj dom je spoločenstvo mladých ľudí zo stredného Slovenska, ktorí každý rok na jeden turnus prichádzajú do kláštora a prežívajú týždeň podľa vzoru a príkladu sv. Františka. Podľa Kollára sa starajú o to, aby kláštor nespustol. Kosia v ňom trávu a upratujú priestory.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články