Účastníci kurzov v Zaježovej budú vedieť stavať z hliny a slamy

Netradičné skúsenosti získajú všetci, ktorí sa zapoja do série praktických kurzov prírodného staviteľstva, ktoré organizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica na Zaježovej. Účastníci sa pod vedením skúsených lektorov naučia omietať hlinou, stavať hlinené priečky alebo zatepľovať slamenými balíkmi. Súčasťou kurzov je aj program zážitkovej pedagogiky. Píše sa to na stránke www.zivica.sk.

Kurz, ktorý sa konal v prvý augustový víkend, mal názov Hlinené priečky – ako vytvoriť v interiéri priečky z hliny, ktoré sú funkčné, zdravé a pekné. Pracovalo sa na časti kúpeľne, ktorá je súčasťou rekonštrukcie Polomov. V teoretickej časti sa účastníci dozvedeli, na čo všetko sa dá hlina použiť. Spoločne si pozreli použité technológie na iných stavbách v Zaježovej.

V posledný augustový víkend zase počas kurzu Umenie z hliny v interiéri dotvoria hlinené omietky a priečky povrchovými plastikami a vkladaním iných materiálov do čerstvej hliny a povedia si aj to, ako stavať s použitím hliny. Súčasťou kurzu bude prehliadka ekologických novostavieb na Zaježovej spojená s výkladom.

Od 19. do 21. septembra 2008 na kurze zateplia slamenými balíkmi časť podkrovia, ktoré bude v budúcnosti slúžiť na ubytovanie pre účastníkov kurzov na Polomoch a vyskúšajú si omietanie slamených balíkov hlinenou omietkou. Aj súčasťou tohto kurzu bude prehliadka ekologických novostavieb na Zaježovej spojená s výkladom.

Na kurz je pre obmedzený počet miest potrebné prihlásiť sa najneskôr týždeň pred jeho konaním. Jeho cena je dvesto korún (6,64 €), zahrnutá je strava, ubytovanie a program. Kurz začína v piatok večerou a končí v nedeľu obedom. Ubytovanie je vo vlastnom stane, na sene alebo na posteli vo vlastnom spacáku.

Kurzy sú v dome Polomy na lazoch Zaježová v okrese Zvolen. Usadlosť na Polomoch odkúpilo začiatkom 90. rokov občianske združenie s úmyslom vytvoriť z nej ekocentrum. Odvážnu prestavbu však pred svojim zánikom nedokázalo dokončiť a tak dom ostal rozostavaný. Napriek tomu ho využívali na víkendovky a letné tábory, až v roku 2001 sa im podarilo získať ho a tak mohli pokračovať v rekonštrukcii. Na ďalšie práce však chýbajú finančné prostriedky a tak aspoň časť z nich získavajú prenájmom domu a organizovaním podujatí v ňom. Viac info o ubytovaní na www.zajezka.sk.

Kurz organizujú v rámci projektu Holistická environmentálna výchova, ktorý je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho spoločenstva, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články