Turistický chodník vedúci od mestského parku cez hradný kopec na Nitriansky hrad

Obrázok k článku

Turistický chodník vedúci od mestského parku cez hradný kopec na Nitriansky hrad zatiaľ nie je zdola prístupný. Chodník oficiálne otvorili 21. apríla, momentálne je však prístupný len zhora. „Na vstupe dole pod hradom čakáme už len na jeden komponent, a to je turniket, ktorý vyrába jedna česká spoločnosť. Ostatné práce sú skôr také dolaďovanie detailov, ktoré sme vyčítali stavebnej spoločnosti v rámci odstránenia nedorobkov,“ uviedol pre agentúru SITA ekonóm Nitrianskeho biskupstva Martin Štofko.

 

Turistický chodník opravilo Nitrianske biskupstvo z grantu, ktorý získalo z nórskych fondov. Zrekonštruovali schody, odstránili náletové dreviny, pribudlo tu zábradlie a osvetlenie. Novinkou sú aj informačné tabule o flóre a faune hradného vrchu a zaujímavostiach Nitrianskeho hradu. Terasovité schodíky sú na hradnom kopci už od 19. storočia. V minulosti sa neobnovovali a časom sa stali pre turistov nebezpečné. Od roku 2000 bola prístupová cesta od parkoviska pre autobusy pri zimnom štadióne uzavretá, turisti si museli celý hradný vrch obísť a vystúpiť naň jedinou prístupovou cestou z južnej strany. V budúcnosti by biskupstvo v závislosti od finančných možností rado opravilo aj ďalšie chodníky na hradnom kopci, ktoré vedú k pekným vyhliadkam na mesto.

 

Počas leta už biskupstvo väčšie investičné akcie neplánuje. Momentálne sa dokončuje inštalácia sochy svätého Jána Nepomuckého na Námestí Jána Pavla II. „Čaká nás tradičná údržba a reštaurovanie hradných múrov, či už pri Castellum Cafe, alebo aj v Gotickej priekope,“ doplnil Štofko.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články