Tento rok bude korunovaný iba 13-ročný Ferdinand IV.

Tohtoročné korunovačné slávnosti sa začnú 3. septembra bratislavským jarmokom a vyvrcholia v nedeľu 5. septembra korunováciou len 13-ročného Ferdinanda IV. Na tlačovej konferencii k podujatiu to uviedol hlavný organizátor korunovačných slávností Miroslav Vetrík. Podľa vedúceho oddelenia marketingu a cestovného ruchu magistrátu Milana Vajdu je jedným z cieľov podujatia zatraktívniť centrum mesta a najvzácnejšie verejné priestory, ktoré Bratislava má. Organizátori očakávajú návštevnosť niekoľko desiatok tisíc ľudí. Celkový rozpočet podujatia organizátori nechceli zverejniť, uhradí ho občianske združenie Korunovačná Bratislava. Mesto Bratislava podporilo akciu reklamnou kampaňou s vkladom niekoľko tisíc eur. Počas podujatia nebudú v Bratislave žiadne dopravné obmedzenia, keďže slávnosti budú v historickom centre mesta.

Podujatie sa začne v piatok bratislavským jarmokom, pokračovať bude v sobotu hľadaním korunovačného pokladu a vyvrcholí nedeľnou korunováciou Ferdinanda IV. Tohtoročné korunovačné slávnosti však neskončia korunovaním kráľa, ale budú pokračovať aj v pondelok 6. septembra v Chorvátskom Grobe. Zaujímavosťou je, že kráľ Ferdinand IV., ktorého bude stvárňovať 13-ročný herec, v skutočnosti nikdy nekraľoval a počas tejto korunovácie vyhorelo v Bratislave približne 72 domov. Podľa historických podkladov je zinscenovaný autentický obrad korunovácie kráľa a kráľovnej, v ktorom vystupuje okolo 120 hercov v dobových kostýmoch.


Počas korunovácie dostane kráľ od ostrihomského arcibiskupa svätoštefanskú korunu, ktorá bude tento rok pozlátená, spolu s ďalšími korunovačnými insígniami: meč, plášť, jablko a žezlo. Po obrade korunovácie pasuje rytierov zlatej ostrohy, skladá prísahu vlasti a sľubuje zachovávať celistvosť krajiny. Po slávnostnom korunovačnom obrade nasleduje v uliciach mesta ľudová veselica, na ktorej sa zúčastňujú doboví remeselníci z celého Slovenska, kaukliari, žongléri, doboví hudobníci a speváci, rytieri a mnoho ďalších.


Dramaturgia Korunovačných slávností je koncipovaná chronologicky. Od roku 2003 tak boli korunovaní králi alebo kráľovné v poradí, ako skutočne historicky nasledovali.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na hrade Ľubovňa vystavia poľské korunovačné klenoty

Na hrade Ľubovňa v Starej Ľubovni vystavia poľské korunovačné klenoty. Tie sa tam vrátia po viac ako 350 rokoch, keď tu boli ukryté v rokoch 1655 až 1661 počas vojny Poľska so Švédskom. Kým v 17. storočí boli na hrade uschované originálne poľské korunovačné klenoty, tentoraz sa do Starej Ľubovne vrátia ich repliky. Vernisáž poľských korunovačných klenotov bude v sobotu 3. júla 2010 v kaplnke sv. Michala na hrade Ľubovňa. Najnovší exponát Ľubovnianskeho múzea, ktorý bude stálou výstavou na hrade Ľubovňa, pozostáva z koruny, jablka, žezla a korunovačného plášťa poľského kráľa Stanislava Augusta Poniatowského.