Zamagurské folklórne slávnosti predstavia svadobné zvyky

Všetci, ktorí sa chcú v najbližšom období ženiť alebo vydávať, by mali na budúci týždeň cez víkend zamieriť na Zamagurské folklórne slávnosti (ZFS) do Červeného Kláštora. Jeden z hlavných dramaturgických zámerov organizátorov festivalu je ukážka svadobných zvykov.

„Svadobné obrady sa aj v súčasnosti snažia napodobňovať históriu a mnohokrát ľudia ani nevedia, ako to majú urobiť. Tu chceme ukázať aj akýsi návod, ako by to na takej svadbe malo vyzerať,“ uviedol na tlačovej besede Podtatranského osvetového strediska v Poprade dramaturg ZFS Juraj Švedlár. Svadobné zvyky predstavia viaceré pozvané folklórne súbory z horného Spiša a Liptova. Bonusom pre návštevníkov festivalu bude ukážka a spomienka na svadbu ešte žijúcich pamätníkov „historickej“ svadby manželov zo Štrby a Batizoviec. Jednotlivé vystúpenia folklórnych súborov budú doplnené hovoreným slovom, kde účinkujúci divákom vysvetlia zvyky počas svadby.


   Okrem svadobných obyčajov predstavia organizátori 33. ročníka Zamagurských folklórnych slávností folklór krajín Visegrádskej štvorky. Menšinovú kultúru predstavia profesionálny kolektív PUĽS z Prešova a Rómsky kolektív Bohemians z Bratislavy. Jedinou nefolklórnou skupinou bude rocková kapela Turbo z Prahy. V Červenom Kláštore sa predstaví približne 1 000 účinkujúcich z 18 kolektívov.


   Program ZFS sa začne v piatok 19. júna tradičnou živou pozvánkou v zamagurských obciach a na zámku Niedzica v Poľsku. Novinkou tohtoročného podujatia bude prezentácia tradičnej kultúry Malopoľského vojvodstva z Poľska v podaní Folklórneho súboru Loniowiacy z mesta Debno v sobotu popoludní. V sobotu podvečer bude otvárací program 33. ročníka Zamagurských folklórnych slávností. Sprievodným podujatím festivalu bude výstava ľudového rezbára Miloslava Semančíka a trh ľudových remesiel v areáli festivalu. Záverečný program podujatia je naplánovaný na nedeľu 21. júna o 14:00. Celodenné vstupné na festival bude päť eur, trojdňová vstupenka bude stáť deväť eur.Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Festival remesiel v Kežmarku

Viac ako 50 druhov remesiel a vyše 200 remeselníkov sa v dňoch 10. až 12. júla 2009 predstaví na 19. ročníku podujatia Európske ľudové remeslo. Remeselnícky areál v centre Kežmarku na Hlavnom a Hradnom námestí bude pre návštevníkov otvorený od piatka.