Minister a štátna tajomníčka navštívili SNG a SNM

Minister kultúry a cestovného ruchu SR Daniel Krajcer v sprievode štátnej tajomníčky Natálie Cehlárikovej vo štvrtok 29. júla 2010 popoludní navštívil prvé dve z 33 inštitúcií, ktoré patria do pôsobnosti rezortu kultúry – Slovenskú národnú galériu a Slovenské národné múzeum.

„V najbližšom období plánujem navštíviť všetky organizácie, aby som sa zoznámil s konkrétnymi podmienkami, v akých inštitúcie pracujú. Budem rád, ak sa na ministerstve nebude rozhodovať od zeleného stola, ale s poznaním konkrétnych potrieb a podmienok kultúrnych zariadení,“ skonštatoval Krajcer.


V Slovenskej národnej galérii ministra a štátnu tajomníčku sprevádzala súčasná riaditeľka Alexandra Kusá a bývalá riaditeľka Katarína Bajcurová, ktorá vedenie galérie odovzdala svojej nasledovníčke v tomto roku. Politici si pozreli zrekonštruovanú časť SNG Esterházyho palác, ktorý je dnes jediným tak zabezpečeným a monitorovaným výstavným priestorom na Slovensku, v ktorom by mohla byť inštalovaná aj mimoriadne vzácna expozícia. Prezreli si aj pôvodnú časť SNG Vodné kasárne a napokon sa zoznámili s problémami tzv. premostenia a priľahlých objektov, ktorých rekonštrukcia je pripravená. Nezačala sa zatiaľ pre nedostatok finančných prostriedkov, náklady by predstavovali cca 33 miliónov eur, pričom ide o odhad z roku 2005. Krajcer vzal na vedomie aj informáciu, že SNG má v tomto roku rozpočet znížený o viac ako 20 %, čo znamená pre galériu výrazné šetrenie.


V Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží si minister a Cehláriková pozreli aktuálne práce na rekonštrukcii prírodovednej expozície a zoznámili sa s priestormi depozitu múzea. Podľa informácií riaditeľa SNM Rastislava Púdelku a riaditeľa Prírodovedného múzea Milana Rybeckého celé Slovenské národné múzeum má 3,8 milióna zbierkových predmetov. Zároveň informovali ministra o potrebe zmeny zákona o múzeách a galériách, ktorý upravuje aj evidenciu zbierkových predmetov, ktorá často zbytočne byrokraticky zaťažuje pracovníkov múzeí. Minister prisľúbil, že sa bude zaoberať konkrétnym návrhom na zmenu, ktorý očakáva od vedenia SNM a podčiarkol, že odstraňovať zbytočnú byrokraciu je aj sľubom vlády SR.


Minister a štátna tajomníčka si napokon pozreli aj „Cypriánov herbár“, ktorý má 97 strán, je v ňom 283 rastlín a podľa vyjadrenia botaničky Jany Uhlířovej väčšina je aj správne pomenovaných. Ťažiskom herbára sú liečivé rastliny. Režisérka filmu Legenda o lietajúcom Cypriánovi niekoľkokrát navštívila múzeum, aby spoznala Cypriánov herbár, ktorý je uložený v trezore Slovenského národného múzea.


Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa MKCR SR Eva Chudinová.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

MKSR: Krajcer chce na riadiace posty rezortu odborníkov

Minister kultúry Daniel Krajcer urobil výmenu na troch kľúčových pozíciách ministerstva kultúry. Sekciu kultúrneho dedičstva povedie namiesto Pavla Šimuniča Branislav Rezník, šéfa Sekcie umenia a štátneho jazyka Petra Kováča nahradí Janka Motyčková a generálnu riaditeľku Sekcie ekonomiky a projektového riadenia Hildu Gajdošovú vymení Viera Šoltýsová.

Taiwanský inštitút chce sídliť na hrade alebo zámku

Taiwanský inštitút na Slovensku bude možno sídliť na niektorom zo slovenských hradov, zámkov či kaštieľov. Rozprávali sa dnes o tom štátna tajomníčka Ministerstva kultúry a cestovného ruchu Slovenskej republiky Natália Cehláriková s vedúcim kancelárie zastúpenia Taiwanu v Slovenskej republike Robertom Chenom. Chen tvrdí, že zároveň Taiwančania zvažujú aj investične prispieť na obnovu, úpravu či rekonštrukciu objektu, v ktorom by inštitút sídlil. Cehláriková Chenovi sľúbila, že ministerstvo vyberie niekoľko vhodných objektov a po ich prehliadke sa môžu začať rokovania o vybranom objekte. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Eva Chudinová.

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Slovenské národné múzeum ponúka novú vstupenku

Návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave môžu navštíviť na jednu vstupenku sedem múzeí, ktoré pod neho spadajú. Týka sa to Prírodovedného múzea, zrekonštruovanej budovy a expozície Múzea židovskej kultúry na Židovskej ulici, Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi a štyroch budov múzeí na Žižkovej ulici – teda Archeologického múzea, Múzea kultúry karpatských Nemcov, Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a Výstavného pavilónu Podhradie.

O svojom osude by mala rozhodnúť Matica sama

Odpovede na otázky týkajúce sa ďalšieho osudu Matice slovenskej by mala dať samotná Matica. Minister kultúry Daniel Krajcer to očakáva už v novembri na celoštátnom matičnom sneme, na ktorom sa má voliť aj vedenie inštitúcie. “Očakávam, že samotná Matica, pretože naozaj v Matici je veľa slušných ľudí, ktorí naozaj sú matičiarmi z presvedčenia, nesledujú žiadne bočné úmysly, dá odpovede na otázky týkajúce sa ďalšieho osudu a budúcnosti tejto inštitúcie. Je zlé, ak samotné vedenie spochybňuje inštitúciu, ktorú vedie,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer. S novým vedením by rád otvoril diskusiu o spôsobe financovania a úlohách, ktoré má Matica slovenská plniť.