MKSR: Krajcer chce na riadiace posty rezortu odborníkov

Minister kultúry Daniel Krajcer urobil výmenu na troch kľúčových pozíciách ministerstva kultúry. Sekciu kultúrneho dedičstva povedie namiesto Pavla Šimuniča Branislav Rezník, šéfa Sekcie umenia a štátneho jazyka Petra Kováča nahradí Janka Motyčková a generálnu riaditeľku Sekcie ekonomiky a projektového riadenia Hildu Gajdošovú vymení Viera Šoltýsová.

Na Ministerstve kultúry a cestovného ruchu SR sa udiali prvé personálne výmeny. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva Eva Chudinová, minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer urobil výmenu na troch kľúčových pozíciách. Generálneho riaditeľa Sekcie kultúrneho dedičstva Pavla Šimuniča nahradí Branislav Rezník, ktorý už na ministerstve pôsobil a bol aj zástupcom riaditeľa Slovenského národného múzea. Generálneho riaditeľa Sekcie umenia a štátneho jazyka Petra Kováča nahradí Janka Motyčková, doterajšia riaditeľka odboru umenia na ministerstve. Generálnu riaditeľku Sekcie ekonomiky a projektového riadenia Hildu Gajdošovú vymení Viera Šoltýsová, ktorá už pracovala na tejto pozícii v období pred pôsobením predchádzajúceho ministra. Všetci traja bývalí generálni riaditelia odišli z ministerstva po vzájomnej dohode.

Minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer bol pri nástupe do funkcie rozhodnutý nerobiť žiadne plošné výmeny pracovníkov ministerstva, informovala Chudinová. “Od začiatku vedenia tohto rezortu som mal jasnú predstavu o tom, že rozsiahle plošné personálne výmeny každému úradu škodia. Kľúčoví riadiaci pracovníci, ktorí majú výrazný vplyv na rozhodovacie procesy, však musia byť nielen odborníci, ale musím im aj osobne dôverovať. Mám záujem spolupracovať s ľuďmi, ktorí vnesú dynamiku do rozhodovacieho procesu, ktorí svoju odbornú kvalifikáciu pretavia do každodennej práce a ktorí budú profesionálne narábať nielen s kultúrnymi hodnotami Slovenskej republiky, ale svoju zodpovednosť prejavia aj pri narábaní s finančnými prostriedkami, ktoré sú zverené rezortu kultúry,” cituje ministra Krajcera tlačová správa.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Taiwanský inštitút chce sídliť na hrade alebo zámku

Taiwanský inštitút na Slovensku bude možno sídliť na niektorom zo slovenských hradov, zámkov či kaštieľov. Rozprávali sa dnes o tom štátna tajomníčka Ministerstva kultúry a cestovného ruchu Slovenskej republiky Natália Cehláriková s vedúcim kancelárie zastúpenia Taiwanu v Slovenskej republike Robertom Chenom. Chen tvrdí, že zároveň Taiwančania zvažujú aj investične prispieť na obnovu, úpravu či rekonštrukciu objektu, v ktorom by inštitút sídlil. Cehláriková Chenovi sľúbila, že ministerstvo vyberie niekoľko vhodných objektov a po ich prehliadke sa môžu začať rokovania o vybranom objekte. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Eva Chudinová.

Uchádzači o post generálneho riaditeľa SNG

Do výberového konania na post generálneho riaditeľa Slovenskej národnej galérie (SNG) sa prihlásili štyria uchádzači. Záujem o tento post majú kurátor a riaditeľ Galérie Jána Koniarka v Trnave Vladimír Beskid, kurátor Galérie Cypriána Majerníka v Bratislave Richard Gregor, pracovník ministerstva vnútra a vedúci oddelenia stredovekých fondov a bádateľne pobočky Štátneho archívu Bratislava v Skalici Anton Konečný a poverená generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Jozef Bednár. Podľa rozhodnutia výberovej komisie všetci štyria uchádzači o kreslo šéfa národnej galérie spĺňajú podmienky na výkon funkcie.

O svojom osude by mala rozhodnúť Matica sama

Odpovede na otázky týkajúce sa ďalšieho osudu Matice slovenskej by mala dať samotná Matica. Minister kultúry Daniel Krajcer to očakáva už v novembri na celoštátnom matičnom sneme, na ktorom sa má voliť aj vedenie inštitúcie. “Očakávam, že samotná Matica, pretože naozaj v Matici je veľa slušných ľudí, ktorí naozaj sú matičiarmi z presvedčenia, nesledujú žiadne bočné úmysly, dá odpovede na otázky týkajúce sa ďalšieho osudu a budúcnosti tejto inštitúcie. Je zlé, ak samotné vedenie spochybňuje inštitúciu, ktorú vedie,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer. S novým vedením by rád otvoril diskusiu o spôsobe financovania a úlohách, ktoré má Matica slovenská plniť.