Súsošie Sv. Trojice sa po rokoch vrátilo na svoje miesto

Obrázok k článku

Po 16 rokoch levočskí reštaurátori v stredu 15. júna vrátili do historického parku pred Kláštorom kartuziánov v Červenom Kláštore súsošie Sv. Trojice. Ide o kópiu sochy, ktorú na jeseň 1995 demontovali pre jej havarijný stav a statické narušenie podstavca. Na rozdiel od originálu sa kópia súsošia umiestnená v parku najviac približuje soche z roku 1768. „To znamená, že sú na nej domodelované chýbajúce časti,“ uviedol na tlačovej besede v Červenom Kláštore vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru Ivan Tkáč. Originál je umiestnený v kostole sv. Antona Pustovníka v kláštornom kostole, aby naďalej nepodliehal negatívnym poveternostným vplyvom, kde je súčasťou muzeálnej expozície.

Dôvodom 16-ročnej obnovy sochy bol nedostatok peňazí. Tie sa našli až v závere minulého roku po dohode reštaurátorov, obce Červený Kláštor a súkromného sponzora. Celkové náklady na reštaurovanie originálu a výrobu kópie predstavovali 48 000 eur. Na výrobu kópie súsošia použili reštaurátori pieskovec, z ktorého je podstavec a samotné súsošie je odliate z monolitu. Veľmi pekný pohľad na súsošie je podľa Ivana Tkáča z poľskej strany Dunajca, odkiaľ je ho možné pozorovať z terasy jedného z hotelov. Samotné detaily je však najlepšie sledovať priamo z parku.

O samotnej soche sa podľa Tkáča nezachovalo veľa informácií, tento objekt nie je pamiatkovo chránený. Na samotnom súsoší sa zachovalo len vročenie 1768, kedy kláštor spravovali kamaldulskí mnísi. Tkáč nevylučuje, že sa v archívoch môžu ešte objaviť nejaké dokumenty, ktoré by viac priblížili okolnosti vzniku tejto sochy. Keďže socha stojí na vysokom, vyše dva metre vysokom podstavci, je dobre viditeľná aj pre motoristov prechádzajúcich okolo Kláštora kartuziánov v Červenom Kláštore.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Obnova chrámu sv. Jakuba v Levoči

Obnova gotického chrámu sv. Jakuba v Levoči bola v minulom roku najväčšou investičnou akciou Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. V minulom roku ukončili reštaurátori obnovu sakristie a začali pracovať na exteriéri a interiéri svätyne kostola. V roku 2010 vykonali reštaurátori na chráme sv. Jakuba práce v hodnote takmer milión eur. Obnova svätyne chrámu sv. Jakuba potrvá podľa vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru Ivana Tkáča do roku 2012. Náklady na obnovu tejto časti kostola odhaduje Tkáč na 1,2 milióna eur. Po dokončení obnovy svätyne zostane reštaurátorom obnoviť už len južnú stranu a časť veže kostola. Ešte do Veľkej noci by sa mali do interiéru kostola vrátiť aj zreštaurované náhrobné epitafy z krstnej kaplnky.

Kláštor kartuziánov čaká komplexná rekonštrukcia

Najneskôr do troch rokov by mal Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore prejsť komplexnou generálnou opravou. Nezisková organizácia Cyprián, ktorá kláštor spravuje, pripravuje veľký projekt zásadnej rekonštrukcie objektu po viac ako 60 rokoch. „Chceme sa uchádzať o maximálny objem finančných prostriedkov z Regionálneho operačného programu vo výške takmer 2,5 milióna eur,“ povedal pre SITA riaditeľ n.o. Cyprián Milan Gacík. Rekonštrukčné práce v Kláštore kartuziánov by sa mali robiť v rokoch 2011 a 2012.

Kláštorný kostol sa nedarí obnoviť už 50 rokov

ČERVENÝ KLÁŠTOR 29. septembra 2004 (SITA) – Zastavenie reštaurátorských prác v kláštornom kostole sv. Antona Pustovníka v Červenom Kláštore spôsobila transformácia fondu Pro Slovakia na program Obnovme si svoj dom. Vylúčením štátnych inštitúcií z možnosti uchádzať sa o granty z programu Obnovme si svoj dom vznikla podľa riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Prešove Márie Polákovej paradoxná situácia, pretože štátna inštitúcia zriadená ministerstvom kultúry nemá možnosť získať peniaze na obnovu kultúrnych pamiatok vo vlastníctve štátu.