Kláštor kartuziánov čaká komplexná rekonštrukcia

Najneskôr do troch rokov by mal Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore prejsť komplexnou generálnou opravou. Nezisková organizácia Cyprián, ktorá kláštor spravuje, pripravuje veľký projekt zásadnej rekonštrukcie objektu po viac ako 60 rokoch. „Chceme sa uchádzať o maximálny objem finančných prostriedkov z Regionálneho operačného programu vo výške takmer 2,5 milióna eur,“ povedal pre SITA riaditeľ n.o. Cyprián Milan Gacík. Rekonštrukčné práce v Kláštore kartuziánov by sa mali robiť v rokoch 2011 a 2012.

Už tento rok sa budú v Kláštore kartuziánov robiť niektoré menšie úpravy a rekonštrukcie. Vďaka prostriedkom, ktoré kláštoru poskytla vláda vo výške 96 000 eur, plánuje správca kláštora opraviť mníšske domčeky, ktoré sú v havarijnom stave. Z týchto prostriedkov by sa mali rozšíriť aj expozičné priestory kláštora. V tomto roku budú reštaurátori z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči opravovať hlavný oltár z kláštorného kostola sv. Antona pustovníka. Na tento účel vyčlenil Pamiatkový úrad ako majiteľ kláštora na tento rok 33 000 eur. Zreštaurovaný oltár uvidia návštevníci Červeného Kláštora na budúci rok.


Tento víkend otvoria v Červenom Kláštore novú letnú turistickú sezónu. Milan Gacík očakáva, že bude lepšia ako minuloročná, kedy zaznamenali v Kláštore kartuziánov približne pätinový pokles návštevnosti v porovnaní s rokom 2008. Vlani si expozíciu Kláštora kartuziánov pozrelo približne 41 000 turistov. Takmer polovicu návštevníkov kláštora tvoria Poliaci, ktorých prišlo minulý rok menej. Na pokles návštevnosti Poliakov nemali vplyv len zavedenie eura a hospodárska kríza, ale aj výraznejšia podpora domáceho cestovného ruchu, na ktorú sa Poľsko zameralo. Potešiteľné podľa Gacíka je, že Červený Kláštor začínajú vo väčšej miere navštevovať aj Slováci. Počas tohtoročnej sezóny sa v kláštore uskutoční postpremiéra celovečerného hraného filmu Lietajúci Cyprián.


Posledná rozsiahla stavebná rekonštrukcia kláštora sa uskutočnila v rokoch 1956 až 1966. Prvá kláštorná expozícia bola pre verejnosť otvorená 5. júna 1966. Až v roku 2007 bola ukončená prvá etapa reštaurátorských prác v kostole sv. Antona pustovníka a kostol bol verejnosti sprístupnený ako súčasť múzejnej expozície. V rokoch 1999 až 2007 spravovalo expozíciu Kláštora kartuziánov Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni. Od roku 2008 je návštevníkom sprístupnená múzejná expozícia, ktorú zriadil Pamiatkový úrad a Cyprian, n.o. v spolupráci s Východoslovenským múzeom.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

  1. Kláštor kartuziánov čaká komplexná rekonštrukcia

    V Červenom Kláštore sa udeľovali ceny za pamiatkovú starostlivosť

    Slávnostné odovzdanie Ceny Pamiatkového úradu sa uskutočnilo dnes 24. apríla 2010 v zrekonštruovanom Kostole sv. Antona Pustovníka v Kláštore kartuziánov v Červenom Kláštore.
    O laureátoch ceny Alžbety Güntherovej-Mayerovej 2010 v článku:
    http://www.obnova.sk/clanok-3228.html

    Za posledné štyri roky do obnovy objektov investoval Pamiatkový úrad v spolupráci s neziskovou organizáciou Cyprián takmer jeden milión eur. Najnovším reštaurovaným dielom je kríž s Kristom v nadživotnej veľkosti, ktorý je umiestnený v lodi Kostola sv. Antona. Turistom už tohto roku slúžia aj kompletne zrekonštruované sociálne zariadenia na prvom nádvorí kláštora. “To považujem za veľmi dôležité, lebo to tu chýbalo desiatky rokov,“ uviedla Katarína Kosová, generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR.

    Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore ako Národná kultúrna pamiatka patrí podľa Kosovej k “ikonickým stavbám“. Bol jednou z prvých národných kultúrnych pamiatok na Slovensku, keď sa takto označovali len tie najvýznamnejšie pamiatky na Slovensku. Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore je jeden z dvoch, ktoré na Slovensku v minulosti existovali. Druhý bol na Skale útočiska na Kláštorisku v Slovenskom raji.

    Zdroj: agentúra SITA

Comments are closed.