Staré Mesto Bratislava, už plánuje obnovu parku na Belopotockého

Obrázok k článku

Bratislavské Staré Mesto už plánuje revitalizáciu zničeného parku na Belopotockého ulici, ktorý za pozemky v Dúbravke zamení s investorom. Staromestská samospráva začne pracovať na architektonickom návrhu, do rozhodovania o tom, ako bude park vyzerať zatiahne aj verejnosť. “Pripravujeme list, v ktorom chceme osloviť obyvateľov z okolia, aby sa vyjadrili, ale funkcie by tam chceli mať, čo od parku očakávajú a čo by v ňom malo byť. Na základe toho oslovíme architektov, aby pripravili návrh a ten prediskutujeme s verejnosťou,” informovala agentúru SITA staromestská starostka Tatiana Rosová.

Parčík na Belopotockého ulici získa Staré Mesto po tom, ako bratislavskí mestskí poslanci vo štvrtok odhlasovali zámenu pozemkov. Vlastníkom pozemkov je spoločnosť Zipp Bratislava, ktorá v minulosti plánovala na Belopotockého vystavať polyfunkčný objekt, ale zakázal im to súd. Staré Mesto o záchrane parku uvažuje už dlho, investorovi však za pozemky museli ponúknuť iné. Spoločnosť nakoniec svoj zámer prenesie do Dúbravky. Staré Mesto už dnes uvažuje o revitalizácii zničeného parku na Belopotockého. Podľa starostky Rosovej na projektovú dokumentáciu i niektoré práce už majú v mestskom rozpočte vyčlenených približne 70-tisíc eur, ktoré práve na tento účel navrhli mestskí poslanci, ktorí v mestskom zastupiteľstve zastupujú Staré Mesto. “Mestská časť je pripravená prehodnotiť staromestský rozpočet a pridať k revitalizácii parku to, čo bude potrebné,” vysvetlila Rosová. Odhadovať náklady mestskej časti je podľa starostky predčasné, podľa iných projektov sa však takéto územie dá revitalizovať za približne 250- až 300-tisíc eur. Zo staromestskej kasy by tak na obnovu parčíka mohlo v budúcom roku putovať približne 180-tisíc eur, dodala Rosová. Kľúčové aktivity k tomu, aby park obnovili a aby aj nejako vyzeral, by Staromešťania mohli vidieť začiatkom roku 2015, odhaduje Rosová. Staré Mesto musí vysúťažiť architekta, ktorý pripraví návrh na verejnú diskusiu. K nemu sa bude môcť vyjadriť verejnosť a spracovateľ bude potom do návrhu zapracovávať aj požiadavky tých, ktorí budú toto územie využívať, doplnila starostka Rosová.

Revitalizáciou chce Staré Mesto zachrániť zničený park, kde v minulosti plánovala stavať spoločnosť Zipp Bratislava. Zámer jej však v minulosti zakázal súd, presunie sa preto z parku v Starom Meste do Dúbravky. Za pozemky v parku na Belopotockého s rozlohou vyše 3 400 metrov štvorcových investor získa viac ako 11-tisíc metrov štvorcových medzi ulicou Pod záhradami, obytným domom Koprivnica a Kostolom Ducha Svätého v Dúbravke a menší pozemok v Starom Meste. S výstavbou môže začať iba za podmienky, že v Dúbravke vybuduje park s rozlohou minimálne 5 000 metrov štvorcových aspoň za 100-tisíc eur. Novovybudovaný park potom musí investor bezodplatne previesť hlavnému mestu do 60 dní od skolaudovania parku, najneskôr však do konca roku 2017. Ak tento záväzok investor nedodrží, mesto bude môcť od zámennej zmluvy okamžite odstúpiť alebo si nárokovať zmluvnú pokutu vo výške 950 300 eur.

Zámena pozemkov v Dúbravke sa ťahala dlhý čas. Pozemky pri dome Koprivnica totiž vlastní mesto a spravovala ich Dúbravka, mestská časť ich preto ešte pred zámenou musela mestu vrátiť. Pred dúbravskými poslancami sa materiál objavoval mesiac čo mesiac, väčšinou bez úspechu. Situácia sa však vlani v decembri zmenila. Dúbravskí poslanci mali materiál o vrátení pozemkov opäť na stole a tentoraz ho aj podporili. Proti zámene pozemkov a výstavbe na lúke v Dúbravke po celý čas bojuje Združenie za vytvorenie parku Pod záhradami, ktoré založili obyvatelia domu Koprivnica. Združenie sa snažilo presadiť aj zmenu funkčného využitia lúky pri dome Koprivnica z polyfunkcie na mestskú zeleň. O návrhu rokovali dúbravskí poslanci vlani, tento návrh však medzi nimi neprešiel.

V parku na Belopotockého chcel investor v minulosti postaviť polyfunkčný dom, na pozemku vtedy vyrúbal väčšinu stromov a kríkov. Stavbu investor zastavil po tom, ako súd 31. mája 2010 rozhodol a správoplatnil rozsudok, že má okamžite zastaviť stavbu. Investor v parku na Belopotockého začiatkom júla 2010 zastavil práce a odviezol bagre.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zámocká brána v Malackách poškodená

Pri jednom z posledných vyvážaní kalamitného dreva zo Zámockého parku v Malackách po orkáne, ktorý sa Záhorím prehnal v júli minulého roka, strhlo ráno 22. marca 2010 nákladné auto zámockú bočnú bránu. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Ingrid Šrámková, poškodené sú tiež historické vázy a časti pôvodného múra.

Mesto odmietlo priemyselný park vedľa kultúrnej pamiatky

POPRAD/SPIŠSKÁ BELÁ 13. mája (SITA) – Obyvatelia Spišskej Belej odmietli výstavbu priemyselného parku v blízkosti národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Strážky. Takéto stanovisko zaujali aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej, ktorí nesúhlasili so zmenou územného plánu v lokalite medzi Pradiarňou a kaštieľom Strážky. „Firma Toreal požiadala mesto o čiastkovú zmenu územného plánu, keďže navrhovaný priemyselný park sa čiastočne nachádza aj na katastrálnom území Spišskej Belej,“ uviedol pre SITA primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Priemyselný park s rozlohou takmer 30 ha plánuje v lokalite za Pradiarňou vybudovať mesto Kežmarok. Približne tretina parku zasahovala do katastrálneho územia Spišskej Belej a bola by v dotyku s kaštieľom Strážky.