Sóferov pomník rozvíja židovský turizmus na Slovensko

Slovenský a židovský národ majú spolu dobré vzťahy a bohatú kultúru, tvrdí zástupca ministra zahraničných vecí Izraela Daniel Ayalon, ktorý je na Slovensku na oficiálnej návšteve. Ayalon sa ráno 27. januára 2010 stretol so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Lajčákom, potom navštívil Múzeum židovskej kultúry a Pamätník Chatama Sófera, významnej osobnosti v dejinách bratislavského židovstva a jedného z najvýznamnejších rabínov vôbec. Podľa Ayalona je pomník dôležitým miestom pre židovskú históriu a mohol by sa stať jednou z možností rozvíjania židovského turizmu na Slovenskom, aby sa Izraelčania mohli dozvedieť o postavení Židov na Slovensku.

Ayalon Slovensko označil za zaujímavú krajinu s bohatou históriou, slušnými ľuďmi a dôležitým postavením v medzinárodnom spoločenstve. Slovensko a Izrael podľa neho spája veľa vecí – obe krajiny sú pomerne malé, ale prinášajú veľmi výrazné hodnoty. Ayalon tiež vyhlásil, že má záujem o ďalšiu spoluprácu, ktorá bude nielen v záujme ľudí, ale aj medzinárodného spoločenstva. 


Slovensko má s Izraelom veľmi dobré vzťahy aj na politickej aj ekonomickej úrovni. V ekonomickej oblasti je ešte niekoľko oblastí, kde by sa mohla spolupráca ešte rozšíriť. V politickej rovine funguje niekoľko dohôd, no tiež by sa dalo prijať ešte niekoľko zmlúv, povedala na brífingu po rokovaní Štrofová.


 


 


Poznámka: správa upravená redakiou.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovensko a India zlepšia kultúrnu spoluprácu

BRATISLAVA 4. decembra 2004 (SITA) – Slovensko a India zlepšia kultúrnu spoluprácu. Vyplýva to z Programu spolupráce medzi vládami Slovenskej republiky a Indickej republiky v oblasti kultúry a umenia na obdobie rokov 2004 až 2007, ktorý tento týždeň odsúhlasila vláda SR.

Slovensko a India zlepšia kultúrnu spoluprácu

BRATISLAVA 4. decembra 2004 (SITA) – Slovensko a India zlepšia kultúrnu spoluprácu. Vyplýva to z Programu spolupráce medzi vládami Slovenskej republiky a Indickej republiky v oblasti kultúry a umenia na obdobie rokov 2004 až 2007, ktorý tento týždeň odsúhlasila vláda SR. Návrh, ktorý po niekoľkoročnej diskusii s indickou stranou vypracovalo Ministerstvo kultúry SR, počíta s tým, že v najbližších troch rokoch by sa mala zintenzívniť výmena umeleckých súborov, spolupráca prekladateľov a spisovateľov, ale aj galérii a múzeí oboch krajín.

Návšteva generálneho riaditeľa UNESCO

V dňoch 20.- 23. augusta navštívil Slovensko na pozvanie ministra zahraničných vecí generálny riaditeľ UNESCO pán Koïchiro Matsuura s manželkou Takako Kirikae Matsuura. Ministerstvo kultúry SR bolo hostiteľom pána Matsuuru v prvý deň jeho pobytu na Slovensku, v nedeľu, 21. augusta 2005.