SNS chce sochy národných buditeľov brániť zákonom

Súsošie Štúrovcov (humanisti.sk)

Poslanci za SNS chcú obciam zakázať premiestňovanie pamätníkov, ktoré vyjadrujú pamiatku a úctu národným buditeľom a osobnostiam viažucim sa k národnej histórii Slovenska. Predseda SNS Ján Slota a podpredseda strany Rafael Rafaj to plánujú dosiahnuť novelou zákona o obecnom zriadení, ktorú v piatok 11. novembra predložili do parlamentu, ochrániť má okrem iného aj bratislavské súsošie Štúrovci. Okrem ochrany pamiatok národných dejateľov chcú národniari bojovať aj proti umiestňovaniu sôch kontroverzných osobností, napríklad Jánosa Esterházyho. V rukách by to mali občania vo forme petície.

Ak by sa prostredníctvom petície najmenej tri percentá obyvateľov obce vyslovili proti umiestneniu pamätníkov pripomínajúcich osoby alebo udalosti spájané s potláčaním národných práv Slovákov, obec by jej inštaláciu musela zakázať. Naopak, ak rovnaký počet ľudí v petícii vyjadrí želanie umiestniť na verejnom priestranstve v obci pamätník vyjadrujúci pamiatku a úctu k historickým miestam, udalostiam alebo národným buditeľom a osobnostiam viažucim sa k národnej histórii Slovenska, obec to bude musieť povoliť. Autori novely sa netaja, že návrhom reagujú napríklad na problémy pri umiestňovaní sochy Cyrila a Metoda v Komárne.

“Návrh reaguje aj na rozmach umiestňovania sôch kontroverzných osobností, ktoré vyvíjali činnosť proti národným právam Slovákov alebo pôsobili proti zvrchovanosti a územnej celistvosti Slovenska,” uvádzajú autori novely v dôvodovej správe. O legislatívnom návrhu bude parlament rokovať na svojej najbližšej riadnej schôdzi, tá sa začne v utorok 29. novembra.  

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pripravujú sa obmedzenia právomoci miest a obcí pri umiestňovaní pamätníkov

Národniari chcú dosiahnuť, aby obce nemohli odmietnuť využívanie verejných priestranstiev na umiestňovanie pamätných a umeleckých predmetov súvisiacich s históriou, významnými udalosťami a osobnosťami obce. “Návrh zákona týmto reaguje na prípady protiváhy národnostných a iných záujmov, ktoré sa vyskytli v praxi, a to napríklad v meste Komárno v súvislosti s umiestnením súsošia sv. Cyrila a Metoda a v obci Tešedíkovo,” odôvodňujú návrh novely zákona o obecnom zriadení, ktorý predložili do parlamentu, jeho autori Ján Slota, Anna Belusovová, Rafael Rafaj a Ivan Šaško zo SNS.

Na oficiálnu časť osláv 66. výročia SNP prišlo okolo 2 500 ľudí

Okolo 2 500 ľudí, väčšinou skôr narodených, sa podľa organizátorov zúčastnilo na oficiálnej časti osláv 66. výročia Slovenského národného povstania (SNP). Konali sa v nedeľu 29. augusta 2010 v areáli banskobystrického pamätníka SNP. Na slávnostnom zhromaždení po pietnom akte sa im s prejavmi prihovorili prezident Ivan Gašparovič, podpredsedovia Národnej rady SR Milan Hort a Robert Fico, predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavel Sečkár a podpredseda českého Zväzu bojovníkov za slobodu Vasil Chymčák. Všetci vyzdvihli význam SNP v boji proti totalite a za slobodu.

Odpovede

  1. to aby sme nedopadli ako u

    to aby sme nedopadli ako u nas v Ziline, ze “pan” slota s Ludovitom Sturom. Namiesto parku a oddychovej zony mame sklene monstra, a hej Lovaci maju plne kapsy

Comments are closed.