EURÓPA 2020 – Paneurópska výstava dizajnérskych plagátov

Obnova.sk Fotografia

V priestoroch Slovenského národného múzea sa uskutoční v stredu 28. apríla o 13.00 hod. otvorenie výstavy dizajnérskych plagátov pod názvom „Európa 2020“. Organizátormi výstavy sú Veľvyslanectvo Chorvátskej republiky v Bratislave a SNM. Cieľom organizátorov je symbolický príspevok Chorvátskej republiky k radu akcií, ktoré sa v Bratislave a na Slovensku uskutočnia pri príležitosti vstupu SR do Európskej únie.Slovenskému publiku bude predstavených štyridsať najlepších plagátov, ktoré sa stretli v konkurencii paneurópskej súťaže, ktorá sa uskutočnila v hlavnom meste Chorvátska v roku 2002. Súťaž bola organizovaná, aby vynikajúci európski dizajnéri zoskupení na jednom mieste prispeli k formovaniu budúcnosti európskeho kontinentu. Zúčastnilo sa tu viac ako 80 dizajnérov z 23 európskych krajín, ktorí prezentujúc viac ako 140 plagátov, ukázali svoje rôznorodé myšlienky o budúcnosti Európy.

Obnova.sk Fotografia

Predstavený výber prác poukazuje na rôznorodosť individuálnych pohľadov na spoločnú budúcnosť, ale aj spájanie rozdielností do celistvosti so zvláštnym európskym štichom. Vízie, ktoré ponúkajú plagáty zahŕňajú rôzne kultúrne referencie, ale aj prvky národných tradícií.

Originálny projekt „Európa 2020“ organizovali Chorvátska dizajnérska spoločnosť a Ministerstvo pre európsku integráciu v spolupráci s Ministerstvom kultúry pod záštitou Icograd (Medzinárodnej organizácie národného združenia grafických dizajnérov).

Miesto konania: SNM, Vajanského nábrežie 2, Bratislava, kaviareň Múzeum
Termín výstavy: 29. 4. 2004 – 26. 5. 2004
Vernisáž: 28. 4. 2004 o 13.00 h

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na Trienále plagátu v Trnave bude vystavovať 221 dizajnérov

Trnava sa už po siedmy raz stane dejiskom medzinárodnej súťažnej prehliadky plagátov Trienále plagátu 2009. Súťaž je určená pre profesionálnych grafických dizajnérov a študentov vysokých škôl. Tohtoročnou novinkou je kategória dizajn webových stránok, ktorá rozširuje vlastnosti a možnosti plagátu. Ako agentúru SITA informovala PR manažérka Galérie Jána Koniarka Zuzana Dohnalová, do súťaže sa tento rok zapojilo 221 grafických dizajnérov z 37 krajín, vystavených bude 427 plagátov a 40 webových stránok. Súťažiť mohli len plagáty vydané od marca 2006 do 15. mája 2009.

Múzejné plagáty v múzeu

Miesto: Východoslovenské múzeum v Košiciach, Nám. Maratónu Mieru č. 2, Termín: 4.8.2004 – 12.9.2004
Vo fonde historickej tlače Východoslovenského múzea v Košiciach sa nachádza množstvo plagátov najrozličnejších žánrov a zamerania. Nachádzajú sa tu plagáty s tematikou športovou, kultúrnou, politickou, reklamnou i umeleckou. Samostatnú časť tvoria plagáty prezentujúce aktivity samotného múzea v priebehu jeho vyše stotridsať ročnej existencie.

Plagáty z Viedne

Viedenská mestská a zemská knižnica spravuje okrem iného i rozsiahlu zbierku plagátov. Výstava predstaví po prvýkrát na Slovensku výber plagátov z tejto zbierky, ktorý je založený na historicko-umeleckom mapovaní hlavných vývinových tendencií plagátu v časovom intervale presahujúcom sto rokov.

New Frontiers – Art from New EU Member States

Dňa 2. marca 2004 privítala Národná galéria v Dubline umenie desiatich nových, pristupujúcich členských štátov Európskej únie na výstave, ktorá nesie názov New Frontiers – Art from New EU Member States. Výstavu formálne otvoril írsky minister umenia športu a turizmu v miléniovom krídle Národnej galérie Írska.

Mária Molenda: Módna Európa

V rámci osláv okrúhlych výročí narodenia a smrti Bálinta Balašu /l554-l594/, významného renesančného básnika a protitureckého bojovníka, jedného z majiteľov a obyvateľov hradu Modrý Kameň, ktoré nesú spoločný názov ROK BALAŠU.