Slovenské rády, vyznamenania, čestné odznaky

Záujem o slovenskú faleristiku (faleristika – pomocná historická veda, zaoberajúca sa radmi a vyznamenaniami) v poslednom desaťročí je veľmi živý nielen v odborných kruhoch, ale aj v širokej verejnosti. Tento záujem je podmienený politickými a spoločenskými zmenami, ktoré nastali po roku 1989. Najmä vznikom Slovenskej republiky, dňom 1.1. 1993, sa začala písať nová etapa, ktorá zaznamenala úrodnú produkciu. Tradícia slovenskej faleristiky nie je bohatá na množstvo zhotovených insígnií v porovnaní s inými národmi, ale svojim námetom a výtvarným stvárnením zaujme aj neodborníka.Faleristická tvorba odráža charakter národa, jeho tradície, dejinné udalosti. Štát prostredníctvom radov a vyznamenaní oceňuje tých, ktorí sa najviac zaslúžili o jeho upevňovanie, šírenie dobrého mena, presadzovanie ľudskej spolupatričnosti, čestnosti, chrabrosti, hrdinstva a obety.

Slovenské rády, vyznamenania, čestné odznaky – Ján Marcinko, Alexander Jiroušek · Vydavateľstvo Agentúra Sáša, 2002
Bežná cena: 777 Sk
Ďalšie detaily: 110 strán · pevná väzba · rozmer 24×31,5 cm · slovenský jazyk · ISBN 8096709674

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kto nám vládol – Ladislav Švihran

Za dlhé stáročia vládlo obyvateľstvu na dnešnom území Slovenska množstvo panovníkov. Spočiatku to boli vladári domáceho pôvodu, neskôr panovníci cudzí. Žezlo držali tristo rokov Arpádovci, štyristo rokov Habsburgovci. Ale vládli nám aj králi z rodu Anjouovcov, Jagelovcov, Luxemburgovcov…

Leonardo – Frank Zöllner

Leonardo da Vinci maliar, vynálezca, vedec a spisovateľ, ktorý je považovaný za génia renesančnej doby.
Vytvoril množstvo zaujímavých kompozícií, experimentoval s maliarskymi technikami, s výrazovými prostriedkami a dámam na obrazoch dával záhadný úsmev, ktorý fascinuje dodnes. Medzi jeho najznámejšie diela patrí freska Posledného súdu v Miláne, obrazy Mony Lisy, Dámy s hranostajom a ilustrácie k príbehom Nového zákona zo života Ježiša Krista. Leonardo ako jeden z mála kládol veľký dôraz aj na kresbu – disegno, ktorá bola považovaná za najvyššie umenie, a ktorého bohatá zbierka sa nám zachovala.

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.

Starý režim odišiel do dejín, skúmajú ho historici

Predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ivan A. Petranský verí, že režim, ktorý pred dvadsiatimi rokmi odišiel do dejín, zostane navždy už iba predmetom výskumu historikov. Šéf ÚPN to povedal v úvode dvojdňovej vedeckej konferencie, venovanej 20. výročiu Nežnej revolúcie, ktorá sa začala v stredu 11. novembra 2009 v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky na Župnom námestí 12 v Bratislave.

Začiatky Slovenského národného múzea

Začiatky Slovenského národného múzea (SNM) sú spojené s úsilím slovenského národa o národnú emancipáciu a sebaurčenie. SNM nadväzuje na tradície Múzea Matice slovenskej a Múzea Národného domu v Martine, ktoré rozvíjala Muzeálna slovenská spoločnosť. Tieto úsilia vyvrcholili r.1908 otvorením prvej stálej expozície v Martine v budove postavenej z národnej zbierky. Múzeum si od začiatku budovalo zbierky archeologické, etnografické, historické, numizmatické, umeleckohistorické, výtvarné a prírodovedné.