Leonardo – Frank Zöllner

Leonardo da Vinci maliar, vynálezca, vedec a spisovateľ, ktorý je považovaný za génia renesančnej doby.
Vytvoril množstvo zaujímavých kompozícií, experimentoval s maliarskymi technikami, s výrazovými prostriedkami a dámam na obrazoch dával záhadný úsmev, ktorý fascinuje dodnes. Medzi jeho najznámejšie diela patrí freska Posledného súdu v Miláne, obrazy Mony Lisy, Dámy s hranostajom a ilustrácie k príbehom Nového zákona zo života Ježiša Krista. Leonardo ako jeden z mála kládol veľký dôraz aj na kresbu – disegno, ktorá bola považovaná za najvyššie umenie, a ktorého bohatá zbierka sa nám zachovala.
Bol známy ako najväčší rival Michelangela, vojenský inžinier Borgiovcov, ktorý zomrel v r. 1519 na dvore francúzskeho kráľa Františka I.
O jeho živote existuje množstvo legiend a príhod, ktoré sa stali vhodným námetom na napísanie umelcovho životopisu.
Osobou a detstvom Leonarda sa zaoberal aj S. Freud vo svojej štúdii Spomienka z detstva Leonarda da Vinci.
Frank Zöllner je profesorom stredovekých a moderných dejín umenia na univerzite v Lipsku. Publikuje v oblasti teórie umenia a sochárstva, preferuje renesančných umelcov.

Leonardo – Frank Zöllner · Vydavateľstvo Slovart, 2004

Bežná cena: 299 Sk

Edícia: Mistři světového umění

Ďalšie detaily: 96 strán · brožovaná väzba · rozmer 18,5×23 cm · hmotnosť 362 g · český jazyk · ISBN 807209517X

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Da Vinciho automobil je stále predmetom obdivu

Slávnymi rodákmi, ktorí dosiahli vo svete veľké úspechy, sa môžu pochváliť mnohé malé mestá. Avšak len toskánske mestečko Vinci, ležiace v kopcoch neďaleko Florencie, dalo ľudstvu naozajstného génia. Narodil sa tam Leonardo da Vinci (1452-1519), maliar, sochár, architekt, hudobník, inžinier, vynálezca, vedec, vojenský stratég, botanik, anatóm a maliar.