Rozhovor o ZUŠke na Stanici v Žiline

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

 “Kreslíme, maľujeme, modelujeme, grafikujeme, …” Rozhovor o ZUŠke na Stanici s Petrou Málikovou 

Narodila sa 1. decembra 1977 v Žiline. V rokoch 1997-2002 navštevovala Filozofickú fakultu UKF v Nitre, študijný odbor výtvarná výchova a história rozšírený o odbor muzeológie. V rokoch 2002-2003 pracovala v Považskom múzeu v Žiline ako výtvarníčka a manažérka kultúrnej a výchovnej činnosti. Potom bola na materskej a od roku 2009 učí deti na Stanici vo výtvarnom odbore Základnej umeleckej školy Ladislava Árvaya. Petra Máliková na úvod druhej sezóny na Stanici a jej rozhovor o deťoch a programe na ZUŠke aj ďalších veciach, ktoré rada robí.

Začínaš svoju druhú sezónu ako lektorka výtvarného odboru ZUŠ L. Árvaya, ktorý funguje na Stanici. Aký bol ten prvý rok pre teba?

PM: “Prvý rok bol rýchly, ale super. Nová práca s deťmi ma veľmi zaujala a bavila… a určite mi veľa dala.”

Koľko detí chodí do ZUŠky na Stanici?

PM: “ZUŠ-ku navštevovalo minulý rok okolo sedemdesiat žiakov, tento rok ich bude viac… a to prípravkári, prváci, druháci, tretiaci, štvrtáci, stredoškoláci a dospeláci.”

Čo všetko robíte a čo je tvoja najobľúbenejšia vec, ktorú učíš? Máš problem sa zmestiť do štátom stanovených osnov?

PM: “Výtvarné aktivity predstavujú širokú škálu činností, ktorú na jednej strane vymedzuje prirodzený detský záujem, duševný citový rozvoj a rozvoj schopnosti vyjadrovať svoje predstavy a na druhej strane bohatosť vyjadrovacích foriem… kreslíme, maľujeme, modelujeme, „grafikujeme“, vyrábame rôzne dekorácie, šperky a pod., ktoré prezentujeme na súťažiach, výstavách a podujatiach a to nás povzbudzuje k objavovaniu nových námetov a tvorivým hrám s materiálmi.”

Ako zvládaš svoje dve deti, keď ty prichádzaš do práce práve v čase, keď oni končia v škole či škôlke?

PM: “Majú super tatina, ktorý je rád s nimi a oni s ním…”

Ako sa ti žije na Stanici?

PM: “Na Stanici je ok, nemala som však možnosť bližšie spoznať všetkých ľudí na Stanici…asi preto, že vždy frčím domov…”

Veď práve, asi ešte nikdy som ťa nestretol na večernej akcii na Stanici. Nie je to tvoja šálka kávy alebo len uprednostníš rodinu pokope pri večeri?

PM: “Je to tak, ponáhľam sa domov za mojimi a hľadáme akcie pre spoločne strávený čas, ale raz to príde…”

Učíš výtvarné umenie, sleduješ aj súčasné dianie na výstavách v galériách?

PM: “Rada si zájdem na výstavu, keď stojí zato, vyberiem sa tam aj so svojimi žiakmi. Zo Žiliny ma oslovuje napr. tvorba Daniely Krajčovej st.”

September okrem otvorenia ateliérov už tradične venujeme na Stanici aj týždňu (ekologickej) mobility, tak na záver aktuálna otázka. Jazdíš na bicykli?

PM: “Jazdím na bicykli veľmi rada, jazdia moje dcéry, najviac manžel, najradšej všetci spolu…”

Pýtal sa Marek Adamov, ak sa chcete spýtať Petry viac, napíšte jej na nový email petra@stanica.sk.

Zdroj: http://www.stanica.sk/2010/09/08/kreslime-malujeme-modelujeme-grafikujeme-rozhovor-o-zuske-na-stanici-s-petrou-malikovou/

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Stanica plná detí

V čase od pondelka 21. do soboty 26. augusta 2006 sa bude každé popoludnie od 13.00 do 18.00 odohrávať v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie Letné detské sympózium naplnené tvorivým programom. Poslednú noc môžu stráviť priamo na Stanici so zaujímavým večeným programom, na ktorom nebúde chýbať ani ohňová šou.

Mladé umenie v Žiline

V Považskej galérii umenia v Žiline a na Stanici v Žiline – Záriečí sa vo štvrtok 17. marca 2005 uskutoční vernisáž výstavy Prieskum – Prieskumy, ktorá ponúka výber zo semestrálnych prác študentov z Dní otvorených dverí. História výstav prác študentov bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení v PGU vznikla v polovici 90. rokov z iniciatívy doc.