Renesančná zvonica vo Vrbove

Zvonica vo Vrbove bola postavená pravdepodobne ešte v 16. storočí v gotickom štýle. Neskôr, v roku 1644, bola renesančné prestavaná a dostala súčasnú podobu. Zvonicu opravovali už v roku 1726 a neskôr v roku 1971, kedy bola reštaurovaná výzdoba fasády. Po 40 rokoch od poslednej rekonštrukcie však zvonica bola už v dosť zlom stave. Srdcom zvonice sú tri zvony, ktoré nesie drevená zvonová stolica. Najstarší zvon pochádza zo 14. storočia a uliali ho v najvýznamnejšej gotickej zvonolejárskej dielni v Spišskej Novej Vsi. Rovnakého pôvodu je aj veľký zvon z roku 1515. Tretí zvon uliali v roku 1653 v Prešove. Malý zvon, ktorý sem v roku 1922 priniesli z Ľubických kúpeľov, sa nepoužíva.

Spišský pomocný biskup Andrej Imrich v nedeľu 5. decembra posvätil zrekonštruovanú renesančnú zvonicu vo Vrbove pri Kežmarku. Zásluhu na jej obnove majú aj miestni seniori, ktorí sa vlani zapojili do internetového hlasovania v rámci programu Nadácie VÚB Poklady môjho srdca. Internetové hlasovanie vtedy rozhodlo, že práve obnovu vrbovskej zvonice podporilo viac ako 17 000 hlasujúcich. „Veľa som nerozmýšľal, keď prišla takáto ponuka, hoci farnosť je vyčerpaná po rekonštrukcii kostola. Do hlasovania sa zapojili aj dôchodcovia. Bolo zlaté, ako sa babenky učili robiť s počítačom a myšou,“ povedal pre SITA miestny farár Andrej Legutký. Do internetového hlasovania sa podľa farára nakoniec zapojila celá obec.


Nadácia VÚB každý rok vyhlasuje súťaž s verejným hlasovaním o obnovu národných kultúrnych pamiatok, ktoré by sa v celoeurópskom význame pravdepodobne nedostali medzi priority na získanie finančnej podpory na rekonštrukciu. Nadácia podporila rekonštrukciu vrbovskej zvonice sumou 67 000 eur. Zvonica vo Vrbove bola jedinou spomedzi súťažiacich, na ktorej obnove sa podieľala aj obec, ktorá prispela sumou 16 000 eur. „Teší nás, že sa ľudia prostredníctvom internetu zapájajú do hlasovania o víťazný projekt. Často sa aj menšie obce vedia prejaviť ako veľkí bojovníci. Vrbov je toho dobrým príkladom,“ povedala počas posviacky zvonice členka Správnej rady Nadácie VÚB Elena Kohútiková.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články