Renesančná zvonica v Spišskej Belej má novú strechu, s opravami nekončia

Obrázok k článku

Renesančná zvonica zo 16. storočia na námestí v Spišskej Belej už má novú strechu, pracovalo sa na nej od októbra. „Zvonicu však ešte čaká oprava fasády, na ktorú sa mesto snaží získať dotáciu aj z Ministerstva kultúry SR. Počas decembra bol spracovaný a podaný projekt. Odhadované náklady sú na úrovni cca 56-tisíc eur,“ informovala PR manažérka mesta Alexandra Olekšáková. Na opravu strechy získalo mesto štátnu dotáciu vo výške 15-tisíc eur z programu Obnov si svoj dom, zo svojho rozpočtu doložilo viac ako 6-tisíc eur.


V rámci rekonštrukcie renesančnej zvonice, ktorá bola v roku 1963 vyhlásená za kultúrnu pamiatku, sa už v tomto roku podarilo odstrániť fasádnu omietku, do prác boli zapojení aj nezamestnaní. Celkové rozpočtované náklady na obnovu zvonice sú podľa samosprávy odhadované na viac ako 100-tisíc eur. Vďaka dotácií tak proces jej obnovy začali od strechy. Ďalšie práce na obnove zvonice, konkrétne na sanácii vonkajších omietok, by mali pokračovať v budúcom roku, v prípade, že mesto zabezpečí potrebné finančné prostriedky.


Renesančná zvonica, ktorú v roku 1598 postavil Ulrich Materer, bola niekoľkokrát rekonštruovaná, naposledy bola v roku 2005 opravená jej vonkajšia fasáda. Podľa primátora Spišskej Belej Štefana Bieľaka však napriek tomu po jedenástich rokoch nevyzerá dobre, keďže sa vtedy nepodarilo vyriešiť vlhnutie jej murív a masívne opadávanie vonkajších omietok. „Pokiaľ ide o materiál, ktorý bol použitý na jej vybudovanie, ide o pieskovec, ktorý je základom stavby, a ten v sebe udržiava vysokú vlhkosť. Ani štandardné technológie a metódy využité pri jej úprave v minulosti i pred jedenástimi rokmi neboli účinné. Bolo preto potrebné, aby sme našli zásadnejšie a odborné riešenie,“ uviedol v minulosti pre agentúru SITA. Mesto tak na základe odporúčania Pamiatkového úradu v Poprade dalo vypracovať špecifický odborný posudok s návrhom riešenia odvlhčenia zvonice, a teda jej celkovej sanácie.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články