V Kežmarku sa začína s obnovou renesančnej zvonice

V Kežmarku sa začína s komplexnou obnovou exteriéru renesančnej zvonice za viac ako 410-tisíc eur. Národná kultúrna pamiatka patrí medzi najkrajšie zvonice na Spiši, jej vznik sa datuje do roku 1515. Samospráva získala na projekt financie vo výške približne 247-tisíc eur cez dve výzvy z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja. Zvyšok dofinancuje z vlastných zdrojov. Informovala o tom dnes Barbora Sosková z oddelenia komunikácie a propagácie mesta po odovzdaní stavby zhotoviteľovi prác.

Rekonštrukcia bude rozdelená do dvoch fáz, realizované budú v nadväznosti za sebou. Prvá fáza pozostáva okrem iného z opravy a náterov fasády a tiež pokládky zámkovej dlažby. Súčasťou fasády je nástenná maľba, ktorú čaká reštaurátorský prieskum a následné reštaurátorské opravy. Druhá fáza zahŕňa rekonštrukčné a reštaurátorské práce zamerané na reštaurovanie sgrafitovej výzdoby a historických omietok a v neposlednom rade reštaurovanie kamenného portálu so schodmi. Zvonica bola naposledy rekonštruovaná v roku 1999.

„Zvonica sa nachádza v centre mesta. Stojí v tesnej blízkosti Baziliky sv. Kríža, ktorej dejiny siahajú do 13. storočia, a ktorá je často navštevovaná nielen domácimi, ale aj zahraničnými turistami,“ uviedol primátor mesta Ján Ferenčák (Hlas-SD), podľa ktorého sa rekonštrukciou podarí uchovať kultúrne dedičstvo pre ďalšie generácie.

Na troch stranách fasády historickej zvonice sa nachádzajú veľké arkádové zvukové okná. Na južnej strane sú umiestnené strielne, stavba mala v minulosti fortifikačný charakter. Sgrafitová výzdoba mala podľa tradície zlatý podklad, preto ju nazývali zlatou vežou. Zvonicu zdobí renesančná štítková atika s erbami cisárskeho habsburského rodu, Uhorska a mesta Kežmarku. Najstarší zvon je z roku 1525 a pred postavením zvonice bol pravdepodobne vo veži susediaceho kostola. Podobné zvonice sú napríklad v Strážkach, Spišskej Belej, Vrbove, Spišskej Sobote či Poprade.

foto: Mesto Kežmarok (Mgr. Marek Hajkovský QEP)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančná zvonica vo Vrbove

Zvonica vo Vrbove bola postavená pravdepodobne ešte v 16. storočí v gotickom štýle. Neskôr, v roku 1644, bola renesančné prestavaná a dostala súčasnú podobu. Zvonicu opravovali už v roku 1726 a neskôr v roku 1971, kedy bola reštaurovaná výzdoba fasády. Po 40 rokoch od poslednej rekonštrukcie však zvonica bola už v dosť zlom stave. Srdcom zvonice sú tri zvony, ktoré nesie drevená zvonová stolica. Najstarší zvon pochádza zo 14. storočia a uliali ho v najvýznamnejšej gotickej zvonolejárskej dielni v Spišskej Novej Vsi. Rovnakého pôvodu je aj veľký zvon z roku 1515. Tretí zvon uliali v roku 1653 v Prešove. Malý zvon, ktorý sem v roku 1922 priniesli z Ľubických kúpeľov, sa nepoužíva.

Odpovede