Historickú zvonicu v Kežmarku po viac ako dvadsiatich rokoch vynovili

Z historickej kežmarskej zvonice už zmizlo lešenie, po kompletnej obnove exteriéru a farebnej úprave má novú fasádu. S rekonštrukciou národnej kultúrnej pamiatky zo 16. storočia sa začalo koncom marca tohto roka. Išlo na ňu 410-tisíc eur. Ako ďalej na sociálnej sieti informoval primátor mesta Ján Ferenčák, už v najbližších týždňoch bude vynovená pamiatka aj slávnostne posvätená a následne uchovaná ako kultúrne dedičstvo pre ďalšie generácie.

Kežmarská zvonica patrí medzi najkrajšie na Spiši, jej vznik sa datuje do roku 1515. Stojí v tesnej blízkosti Baziliky sv. Kríža v centre mesta. Samospráva získala na jej obnovu financie vo výške približne 247-tisíc eur prostredníctvom dvoch výziev z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja. Zvyšok dofinancovala z vlastných zdrojov. Rekonštrukcia bola rozdelená do dvoch fáz, prvá sa týkala, okrem iného, opravy a náterov fasády a tiež pokládky zámkovej dlažby. Zreštaurovaná bola aj nástenná maľba. Druhá fáza zahŕňala rekonštrukčné a reštaurátorské práce zamerané na reštaurovanie sgrafitovej výzdoby a historických omietok, a tiež kamenného portálu so schodmi. Zvonica bola naposledy rekonštruovaná v roku 1999.

Zvonicu zdobí renesančná štítková atika s erbami cisárskeho habsburského rodu, Uhorska a mesta Kežmarku. Najstarší zvon je z roku 1525 a pred postavením zvonice bol pravdepodobne vo veži susediaceho kostola. Podobné zvonice sú napríklad v Strážkach, Spišskej Belej, Vrbove, Spišskej Sobote či Poprade.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančná zvonica vo Vrbove

Zvonica vo Vrbove bola postavená pravdepodobne ešte v 16. storočí v gotickom štýle. Neskôr, v roku 1644, bola renesančné prestavaná a dostala súčasnú podobu. Zvonicu opravovali už v roku 1726 a neskôr v roku 1971, kedy bola reštaurovaná výzdoba fasády. Po 40 rokoch od poslednej rekonštrukcie však zvonica bola už v dosť zlom stave. Srdcom zvonice sú tri zvony, ktoré nesie drevená zvonová stolica. Najstarší zvon pochádza zo 14. storočia a uliali ho v najvýznamnejšej gotickej zvonolejárskej dielni v Spišskej Novej Vsi. Rovnakého pôvodu je aj veľký zvon z roku 1515. Tretí zvon uliali v roku 1653 v Prešove. Malý zvon, ktorý sem v roku 1922 priniesli z Ľubických kúpeľov, sa nepoužíva.

Odpovede