Národná galéria zatvorí expozície starého umenia

Ilustračné foto: Kamil Nováčik

Zlé podmienky vo výstavných priestoroch Slovenskej národnej galérie (SNG) v Bratislave si vyžiadajú začiatkom júna zatvorenie stálych expozícií galérie vo Vodných kasárňach – Gotické umenie Slovenska, Barokové umenie na Slovensku a Umenie 19. storočia na Slovensku. SNG o zatvorení stálych výstav rozhodla už na začiatku tohto roka. “Naše najvzácnejšie diela nemôžeme ďalej vystavovať rizikám, ktoré súvisia s dožívajúcim klimatickým systémom vo Vodných kasárňach. Toto opatrenie vnímame aj pozitívne – ako prípravu na budúcu rekonštrukciu,” informovala o dôvodoch rozhodnutia vedenia národnej galérie PR manažérka SNG Dáša Dúbravová.

Minister kultúry Marek Maďarič avizoval, že rekonštrukciu sídla národnej galérie považuje za nevyhnutnú a za svoju prioritu. “Momentálne sme vo fáze vyhlásenia verejného obstarávania na výber dodávateľa stavby. Ak všetko pôjde bez námietok, s rekonštrukciou by sme mohli začať ešte tento rok,” uviedol pre SITA hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.

Ako vo vyhlásení pre médiá uviedla generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá, “po katastrofálnej zime bolo pre nás jednou z najlepších správ vyhlásenie ministra Maďariča, ktorý vníma rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie za prioritnú investičnú úlohu rezortu”. Toto vyhlásenie prišlo podľa Kusej v čase, keď na prelome januára a februára pre poruchu zastaraného klimatizačného systému bolo pre mimoriadne nízke vonkajšie teploty v stálych expozíciách SNG vo Vodných kasárňach bezprostredne ohrozených 28 diel – obrazov a drevenej polychrómovanej skulptúry od 14. po 19. storočie. “Táto udalosť bola impulzom pre ťažké rozhodnutie – zatvoriť časť stálych expozícií, aby sme mohli garantovať bezpečnosť zbierok,” odôvodnila pripravované zatvorenie stálych expozícií Kusá. Galériu zaskočila aj tohtotýždňová búrka, pri ktorej vytopilo v jej bratislavskom sídle časť knižnice, niektoré kancelárie a natieklo aj do našťastie prázdneho skladu reštaurátorských ateliérov. “Postupujúca devastácia budov je nezvratná a akcelerujúca,” konštatuje vo vyhlásení generálna riaditeľka SNG.

SNG po dohode so zriaďovateľom – ministerstvom kultúry preveruje možnosti chodu inštitúcie počas rekonštrukcie. “Dohodli sme sa o dočasnom využití Hurbanových kasární, kde by boli umiestnené niektoré prevádzky: umenovedná knižnica, depozitáre, reštaurátorské ateliéry a časť administratívy,” informovala Kusá. Podľa nej by SNG mala po rekonštrukcii, ktorá by mala stáť viac ako 33 miliónov eur, získať 1 800 m2 depozitárnych priestorov a 5 385 m2 výstavnej plochy. Investičná akcia zahŕňa obnovu 27 386 m2 nadzemnej a podzemnej podlažnej plochy, ktorú tvorí okrem výstavných priestorov kinosála, depozitáre, dielne, reštaurátorské ateliéry, administratívne priestory, kaviareň, predajňa publikácií, multifunkčná hala, archív výtvarného umenia, garáže, podzemné sklady a strojovne. “Vo výsledku by sme sa zaradili medzi stredne veľké moderné galérie,” konštatovala vo vyhlásení Alexandra Kusá. Zdôraznila, že napriek alarmujúcemu stavu budov “nerezignovali a neupadli do udržiavacieho módu”. Dôkazom sú podľa nej akcie ako SNG nažive či otvorenie Letného pavilónu. “To sú príklady, ako by sme chceli, aby naša inštitúcia fungovala – platení z daní občanov chceli by sme im vrátiť a dať viac než iba starostlivosť o kultúrne dedičstvo.”

Možnosť rozlúčiť sa so stálymi expozíciami budú mať priaznivci výtvarného umenia počas prvého júnového víkendu, 2. a 3. júna. Po oba dni ich predstavia kurátori SNG. V sobotu je program naplánovaný od 14:00 do 20:00 a v nedeľu od 10:00 do 20:00. Súčasťou programu bude aj koncert starej hudby a v nedeľu 3. júna o 15:00 finisáž výstavy Denisa Lehocká 2012. K výstave sa uskutoční lektorský výklad a návštevníkom predstavia publikáciu Denisa Lehocká. Ako dodala Dáša Dúbravová, “niektoré obrazy a sochy, ktoré boli súčasťou expozícií budú použité pri reinštalácii stálych expozícií na zámku Zvolen. Zároveň pripravujeme novú dočasnú expozíciu starého umenia zo zbierok SNG na 1. poschodí Esterházyho paláca na Námestí Ľ. Štúra v Bratislave, ktorú budete môcť navštíviť počas rekonštrukcie SNG. Nevystavené diela budú uložené v depozitároch”.

Exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS) začiatkom apríla informoval, že dlhodobo plánovaná rekonštrukcia sídla SNG v Bratislave sa môže začať. Krajcer 30. marca vydal pokyn, aby SNG do 10. apríla predložila Ministerstvu kultúry (MK) SR presný harmonogram začatia rekonštrukčných prác a všetkých súvisiacich opatrení. Začiatkom apríla avizoval tiež, že na kompletnú rekonštrukciu a modernizáciu priestorov SNG v Bratislave je vyčlenených spolu 30 miliónov eur na roky 2012 – 2014, z ktorých je na tento rok určená približne tretina. Zvyšné dve tretiny podľa Krajcera musí nový minister kultúry Marek Maďarič v rozpočte MK SR obhájiť. Vláda o rekonštrukcii bratislavskej SNG po prvý raz rozhodla pred desaťročím.

Vizualizácie projektov rekonštrukcie SNG sú dostupné na – http://www.sng.sk/sk/uvod/o-sng/rekonstrukcia.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rekonštrukcia a riešenie havarijného stavu SNG sa odkladá

Kríza zasiahla aj do plánovanej rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG). Riešenie havarijného stavu Premostenia Vodných kasární – sídla SNG na bratislavskom dunajskom nábreží sa posúva o ďalší rok. Pre agentúru SITA to potvrdilo Ministerstvo kultúry (MK) SR aj SNG. “Rekonštrukcia SNG bola pozastavená, Ministerstvo financií SR viazalo rezortu kultúry rozpočet na rok 2009 v marci tohto roka v rámci protikrízových opatrení. Pozastavuje sa do konca tohto roka,” uvádza sa v stanovisku MK SR. Ako informovala Petra Fejdi z tlačového referátu MK SR, k rekonštrukcii galérie sa na september pripravuje vyhlásenie verejného obstarávania. “Rekonštrukcia sa začne ihneď po ukončení verejného obstarávania, predpokladáme, že začiatkom roka 2010,” dodala. Slovenská národná galéria čaká na rekonštrukciu niekoľko rokov. Má k nej vypracovanú kompletnú projektovú dokumentáciu.