Rekonštrukcia meštianskeho domu v Trnave získala Cenu ARCH

Obrázok k článku od zora.

Príkladné spojenie spolupráce medzi investorom, architektmi a mestom vyzdvihla porota Ceny ARCH 2018 pri tohtoročnom rozhodnutí o víťazoch ocenenia. Laureátom 21. ročníka Ceny ARCH sa stal projekt Rekonštrukcie meštianskeho domu a Nádvorie v Trnave od ateliéru Vallo Sadovsky Architects. Cenu tvorcovia získali v utorok 6. novembra počas slávnostného večera v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave, agentúru SITA o tom informovala Hana Kopecká z redakcie ARCH. Cena konkrétne patrí autorskému tímu Oliver Sadovský, Matúš Vallo, Branislav Husárik, Zuzana Krejčířová, Marián Stanislav, Elena Šoltésová, Jakub Španiel, Marcel Vadík, Mateja Vonkomerová a Viliam Zajíček.

 

O udelení Ceny ARCH 2018 rozhodovala 3. až 5. septembra medzinárodná porota v zložení: Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Eva Eichlerová (Česká republika), Andrej Hrausky (Slovinsko), Samuel Netočný (Slovensko) a Mario Ramoni (Rakúsko). Podľa názoru porotcu zo Slovinska Andreja Hrauskeho, si projekt „adoptoval centrum a snaží sa ho zaplniť novými funkciami. Funkciami slúžiacimi nielen turistom, ale napĺňajúcimi aj potreby obyvateľov mesta“. Andrea Bacová zas tvrdí, že projekt podnietil nový život a kultúrne využitie v historickom centre Trnavy. „Kľúčová je aj spolupráca s mestom. Ak by to tam len postavili, prázdne, kde-tu s nejakým nájomníkom, bolo by to otázne,“ cituje tlačová správa rakúskeho člena jury Maria Ramoniho.

 

Cena ARCH je cena za architektúru, ktorú od roku 1998 udeľuje odborný časopis ARCH o architektúre a inej kultúre. Zámerom Ceny je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény a prispieť tak k jej ďalšej kultivácii. Cena ARCH má profesionálny kredit, ktorý zabezpečuje účasť špičkových európskych architektov v porote. Jej špecifickým znakom je pravidlo, že sa do nej nemožno prihlásiť. Nominácie na Cenu ARCH udeľuje každoročne redakčná rada časopisu, ktorú tvoria osobnosti slovenskej a stredoeurópskej architektonickej scény. Nominované môžu byť výlučne diela, ktoré boli v uplynulých 12 mesiacoch publikované na stránkach tohto periodika. Nominácie na Cenu ARCH 2018 sú zverejnené na internetovej adrese – https://www.vydavatelstvoeurostav.sk/sk/aktuality-vydavatelstvo/nominacie-na-cenu-arch-2018.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Cenu ARCH 2009 má sídlo ateliéru BKPŠ

Sídlo ateliéru BKPŠ sa stalo laureátom Ceny ARCH 2009, ktorú slávnostne vyhlásili v stredu 4. novembra 2009 v priestoroch Gallerie Cvernovka v Bratislave. Porota na ateliéri, ktorý vznikol rekonštrukciou a úpravou bývalého vodojemu spoločnosti Istrochem na Nobelovej ulici v Bratislave, ocenila prístup k starej nevyužívanej industriálnej stavbe, jej zachovanie. Vyzdvihla napríklad aj rešpekt k prostrediu, keďže stromy v okolí vodojemu ostali zachované. Agentúru SITA o tom informovala Hana Kopecká z redakcie časopisu ARCH, ktorý súťaž vyhlasuje. Projekt “Veža – Ateliér A-BKPŠ“ súťažil o cenu s ďalšími siedmimi architektonickými dielami. Je dielom architektov Martina Kusého a Pavla Paňáka, ktorí si vo vodojeme zo začiatku 20. storočia vytvorili sídlo. Na projekte spolupracovali Mária Kusá, Jana Paňáková a Martin Kusý ml.

Slovenská komora architektov oceňovala najlepších

BRATISLAVA – To najlepšie zo slovenskej architektúry za posledný rok ocenila tento týždeň Slovenská komora architektov. Cenu komory za architektúru CE.ZA.AR. 2004 udeľovala z 15 vybraných diel porota pod vedením profesora Petra Gála v kategóriách – bytové domy, občianske a priemyselné stavby, obnova a rekonštrukcia budov, interiér, rodinný dom a po prvýkrát aj v piatej kategórii exteriér.