Rekonštrukcia meštianskeho domu v Trnave získala Cenu ARCH

Obrázok k článku od zora.

Príkladné spojenie spolupráce medzi investorom, architektmi a mestom vyzdvihla porota Ceny ARCH 2018 pri tohtoročnom rozhodnutí o víťazoch ocenenia. Laureátom 21. ročníka Ceny ARCH sa stal projekt Rekonštrukcie meštianskeho domu a Nádvorie v Trnave od ateliéru Vallo Sadovsky Architects. Cenu tvorcovia získali v utorok 6. novembra počas slávnostného večera v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave, agentúru SITA o tom informovala Hana Kopecká z redakcie ARCH. Cena konkrétne patrí autorskému tímu Oliver Sadovský, Matúš Vallo, Branislav Husárik, Zuzana Krejčířová, Marián Stanislav, Elena Šoltésová, Jakub Španiel, Marcel Vadík, Mateja Vonkomerová a Viliam Zajíček.

 

O udelení Ceny ARCH 2018 rozhodovala 3. až 5. septembra medzinárodná porota v zložení: Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Eva Eichlerová (Česká republika), Andrej Hrausky (Slovinsko), Samuel Netočný (Slovensko) a Mario Ramoni (Rakúsko). Podľa názoru porotcu zo Slovinska Andreja Hrauskeho, si projekt „adoptoval centrum a snaží sa ho zaplniť novými funkciami. Funkciami slúžiacimi nielen turistom, ale napĺňajúcimi aj potreby obyvateľov mesta“. Andrea Bacová zas tvrdí, že projekt podnietil nový život a kultúrne využitie v historickom centre Trnavy. „Kľúčová je aj spolupráca s mestom. Ak by to tam len postavili, prázdne, kde-tu s nejakým nájomníkom, bolo by to otázne,“ cituje tlačová správa rakúskeho člena jury Maria Ramoniho.

 

Cena ARCH je cena za architektúru, ktorú od roku 1998 udeľuje odborný časopis ARCH o architektúre a inej kultúre. Zámerom Ceny je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény a prispieť tak k jej ďalšej kultivácii. Cena ARCH má profesionálny kredit, ktorý zabezpečuje účasť špičkových európskych architektov v porote. Jej špecifickým znakom je pravidlo, že sa do nej nemožno prihlásiť. Nominácie na Cenu ARCH udeľuje každoročne redakčná rada časopisu, ktorú tvoria osobnosti slovenskej a stredoeurópskej architektonickej scény. Nominované môžu byť výlučne diela, ktoré boli v uplynulých 12 mesiacoch publikované na stránkach tohto periodika. Nominácie na Cenu ARCH 2018 sú zverejnené na internetovej adrese – https://www.vydavatelstvoeurostav.sk/sk/aktuality-vydavatelstvo/nominacie-na-cenu-arch-2018.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Cenu ARCH 2009 má sídlo ateliéru BKPŠ

Sídlo ateliéru BKPŠ sa stalo laureátom Ceny ARCH 2009, ktorú slávnostne vyhlásili v stredu 4. novembra 2009 v priestoroch Gallerie Cvernovka v Bratislave. Porota na ateliéri, ktorý vznikol rekonštrukciou a úpravou bývalého vodojemu spoločnosti Istrochem na Nobelovej ulici v Bratislave, ocenila prístup k starej nevyužívanej industriálnej stavbe, jej zachovanie. Vyzdvihla napríklad aj rešpekt k prostrediu, keďže stromy v okolí vodojemu ostali zachované. Agentúru SITA o tom informovala Hana Kopecká z redakcie časopisu ARCH, ktorý súťaž vyhlasuje. Projekt “Veža – Ateliér A-BKPŠ“ súťažil o cenu s ďalšími siedmimi architektonickými dielami. Je dielom architektov Martina Kusého a Pavla Paňáka, ktorí si vo vodojeme zo začiatku 20. storočia vytvorili sídlo. Na projekte spolupracovali Mária Kusá, Jana Paňáková a Martin Kusý ml.

Slovenská komora architektov oceňovala najlepších

BRATISLAVA – To najlepšie zo slovenskej architektúry za posledný rok ocenila tento týždeň Slovenská komora architektov. Cenu komory za architektúru CE.ZA.AR. 2004 udeľovala z 15 vybraných diel porota pod vedením profesora Petra Gála v kategóriách – bytové domy, občianske a priemyselné stavby, obnova a rekonštrukcia budov, interiér, rodinný dom a po prvýkrát aj v piatej kategórii exteriér.