Ceny ARCH 2007 Moravčík a Šujan za Rozadol

Nositeľmi Ceny ARCH 2007 sú architekti Peter Moravčík a Juraj Šujan za obytný súbor Rozadol v Bratislave. Cenu ARCH, ktorej cieľom je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektúry a prispieť tak k jej ďalšej kultivácii, im slávnostne udelili v stredu večer v design factory v Bratislave. Medzinárodná porota sa pre obytný súbor Rozadol rozhodla pre jeho mnohofunkčnosť. Podľa nej spája rôzne kategórie bývania, obchody, kancelárie i bazén. Mieša tak funkcie mesta, ktoré vytvárajú jeho kultúru.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Janka Štefunková z vydavateľstva Eurostav, o udelení Ceny ARCH 2007 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Dietmar Eberle (Rakúsko), Boris Hrbáň (Slovensko), Henrieta Moravčíková (šéfredaktorka časopisu ARCH), Robert Špaček (Slovensko) a Zdeněk Zavřel (Česká republika). Porota vyberala medzi deviatimi architektonickými dielami, ktoré na tohoročnú cenu nominovala redakčná rada časopisu ARCH. Vo vybratej deviatke boli bezbariérové kancelárske priestory vo Zvolene od architekta Martina Repického, chata v Senci (Ján Studený), nadstavba rodinného domu v Bratislave (Iľja Skoček), obytné domy Karloveské rameno v Bratislave (Karol Stassel, Juraj Šujan), obytný dom Octopus Habitat v Bratislave (Peter Sticzay-Gromsky), obytný súbor Rozadol v Bratislave (Peter Moravčík, Juraj Šujan), radové rodinné domy Pekné bývanie v Bratislave-Rači (Matúš Vallo, Oliver Sadovský), rodinný dom Pátrium v Ivanke pri Bratislave (Ivan Matušík) a rodinný dom v Bratislave-Rusovciach (Maroš Fečík).

Cenu ARCH za architektúru od roku 1998 udeľuje odborný časopis ARCH o architektúre a inej kultúre. Vydavateľstvo časopisu – Eurostav je zároveň aj vyhlasovateľom a organizátorom súťaže. Profesionálny kredit ceny zabezpečuje účasť špičkových európskych architektov v porote. Od ostatných architektonických súťaží sa cena odlišuje tým, že sa do nej nedá prihlásiť. Na Cenu ARCH nominuje každoročne redakčná rada časopisu, ktorú tvoria významné osobnosti slovenskej a stredoeurópskej architektonickej scény.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Cenu ARCH 2009 má sídlo ateliéru BKPŠ

Sídlo ateliéru BKPŠ sa stalo laureátom Ceny ARCH 2009, ktorú slávnostne vyhlásili v stredu 4. novembra 2009 v priestoroch Gallerie Cvernovka v Bratislave. Porota na ateliéri, ktorý vznikol rekonštrukciou a úpravou bývalého vodojemu spoločnosti Istrochem na Nobelovej ulici v Bratislave, ocenila prístup k starej nevyužívanej industriálnej stavbe, jej zachovanie. Vyzdvihla napríklad aj rešpekt k prostrediu, keďže stromy v okolí vodojemu ostali zachované. Agentúru SITA o tom informovala Hana Kopecká z redakcie časopisu ARCH, ktorý súťaž vyhlasuje. Projekt “Veža – Ateliér A-BKPŠ“ súťažil o cenu s ďalšími siedmimi architektonickými dielami. Je dielom architektov Martina Kusého a Pavla Paňáka, ktorí si vo vodojeme zo začiatku 20. storočia vytvorili sídlo. Na projekte spolupracovali Mária Kusá, Jana Paňáková a Martin Kusý ml.

Slovenská komora architektov oceňovala najlepších

BRATISLAVA – To najlepšie zo slovenskej architektúry za posledný rok ocenila tento týždeň Slovenská komora architektov. Cenu komory za architektúru CE.ZA.AR. 2004 udeľovala z 15 vybraných diel porota pod vedením profesora Petra Gála v kategóriách – bytové domy, občianske a priemyselné stavby, obnova a rekonštrukcia budov, interiér, rodinný dom a po prvýkrát aj v piatej kategórii exteriér.