Za prínos slovenskému umeniu udelia Ceny Martina Benku

Ivana Sláviková, Zuzana Ludiková a Eva Kotláriková získajú 21. septembra 2010 ceny Martina Benku za rok 2009. Laureátom ju udelí v rámci spomienkovej slávnosti pri príležitosti 122. výročia narodenia národného umelca Martina Benku Rada Fondu výtvarných umení v Múzeu Martina Benku v Martine. Každoročne fond ceny odovzdáva na základe odporúčania Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku, ktorá pôsobí pri Fonde výtvarných umení. Robí tak v súlade s testamentom Martina Benku. Ceny majú prispieť k rozvoju a propagácii slovenského výtvarného umenia, najmä so zreteľom na životné dielo a pamiatku výtvarníka. Agentúru SITA o tom informovala tajomníčka Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku Katarína Ilavská.

Za rok 2009 udelia Cenu za výtvarné dielo Ivane Slávikovej. Nositeľkou Ceny za dielo teórie, kritiky a dejín slovenského výtvarného umenia sa stane Zuzana Ludiková za prípravu a realizáciu výstavy Renesancia – Dejiny slovenského výtvarného umenia. Za diplomovú prácu na tému: Lettioni date da me Vincenzo della Greca … Taliansky rukopis v zbierkach Východoslovenského múzea v Košiciach udelí fond absolventke Katedry dejín výtvarného umenia Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eve Kotlárikovej Cenu absolventovi dejín výtvarného umenia .


Ceny laureátom odovzdajú predseda Rady Fondu výtvarných umení Peter Brtko a riaditeľ Fondu výtvarných umení Viliam Kühn.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Východoslovenská galéria 1952- 2002

Východoslovenská galéria v Košiciach si pripomína 50. výročie od začiatku svojej zberateľskej a výstavnej činnosti. Bola založená ako druhá slovenská galerijná inštitúcia (po SNG v Bratislave) a dnes sa zaraďuje medzi najväčšie a najstaršie slovenské zberateľské inštitúcie podobného druhu.