Región turiec

Obnova.sk Foto

Turiec leží v strednej až severozápadnej časti Slovenska. Na severe región hraničí s Oravou, na východe s Liptovom, na juhu s Pohroním, na juhozápade s Ponitrím a na severozápade so stredným Považím. Vzdialenosť od Bratislavy je 230 km, od Nízkych Tatier 80 km a 120 km od Vysokých Tatier.
Vymedzené územie leží v Turčianskej kotline uzavretej hrebeňmi Malej Fatry na západe, Veľkej Fatry na východe, na juhu Kremnickými vrchmi a na juhozápade pohorím Žiar. Hranica oddeľujúca Turiec od okolitých regiónov vedie po hrebeňoch týchto horstiev. Osou regiónu je rieka Turiec.

Turčianska kotlina patrí medzi najvýraznejšie a vysoko položené na Slovensku. Na juhu dosahuje priemernú nadmorskú výšku 500 až 700 a na severe 400 m. n. m.
Na zlomoch, ktoré ju ohraničujú, vzniklo vyše 40 minerálnych prameňov, z nich sú najvýznamnejšie alkalicko-zemité termálne pramene v Turčianskych Tepliciach a uhličité vody- kyselky v Záturčí a Budiši.

Obnova.sk Foto

Názov regiónu pochádza z názvu hradu Turiec, dnes známeho ako zrúcaniny hradu Zniev. Najstaršie doklady o pravekom osídlení sú z obdobia eneolitu (archeologické nálezy z okolia Blatnice). Územie sa vyčlenilo zo Zvolenského komitátu a od 1. pol. 14. storočia existovalo ako Turčianska stolica. V stredoveku viedla Turčianskou župou jedna z najdôležitejších obchodných ciest z podunajskej oblasti cez Nitru, údolím Turca, dolným Liptovom cez Oravu až k Baltiku. V Turci cestu lemovalo niekoľko strážnych hradov, v ktorých vznikli správne jednotky (Sklabiňa, Blatnica, Zniev). Nemecká kolonizácia prispela k osídleniu jeho južnej časti. Viedli cez neho dôležité obchodné cesty, pri ktorých sa vyvinuli mestá a mestečká Martin, Sučany, Turany, Mošovce, Slovenské Pravno a Kláštor pod Znievom. V rokoch 1786-1790 bol spojený so Zvolenskou stolicou a ako samostatný administratívny celok zanikol v r.1922.

Informácie:
TURISTICKO-INFORMAČNÁ KANCELÁRIA MARTIN

Kde nás nájdete:
Turisticko-informačná kancelária
Divadelné námestie 1 (objekt Millenium)
036 01 MARTIN

Čo ponúkame:
– bezplatné
.informácie o možnosti ubytovania v meste a v regióne Turiec
· rezervovanie ubytovania
· informácie o stravovacích zariadeniach
· informácie o kultúrnych podujatiach v meste a v regióne Turiec
· informácie o autobusovom a vlakovom spojení

– predaj:
· turistické známky
· pohľadnice a darčekové predmety
· komplexné cestovné poistenie Union
· turistické a cykloturistické mapy regiónu
· mapy mesta a okolia
· vstupenky na kultúrne a športové podujatia na celom Slovensku

Kontakt:
Tel:++421 / (0)43 / 423 8776, 16186
e-mail: tik@martin.sk, www.martin.sk

Otváracie hodiny:
Pondelok- Piatok 9:00 – 17:00 hod

Zdoj: Tik Martin

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

The Turiec Region

Turiec spreads in the north- western part of Slovakia. It borders on the Orava region in the north, Liptov in the east, Pohronie in the south, Ponitrie in the south- west and central Považie in the north- west. Its distance from Bratislava is 230 km, from Nízke Tatry (the Low Tatras mountain range) 80 km and 120 km from Vysoké Tatry (the High Tatras mountain range).