Hľadanie stratenej cesty Magna Via v Turci

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Vedeli ste, že Turiec leží na jednej z najvýznamnejších historických trás, starej takmer 500 rokov? Po jej stopách prevedú návštevníkov Múzea slovenskej dediny študenti odboru služby v cestovnom ruchu z Obchodnej akadémie v Martine. Predstavia Vám Magna Viu – Veľkú kráľovsko-cisársku poštovú cestu, vďaka ktorej zažil Turiec jeden zo svojich vzostupov.

V nedeľu 17. marca 2013 sa v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu slovenskej dediny uskutoční podujatie Hľadanie stratenej cesty Magna Via. Tretiaci z Obchodnej akadémie v Martine založili študentskú cestovnú kanceláriu GrandTour, zameranú hlavne na spájanie generácií – dôchodcov a detí. V pripravenom programe oboznámia návštevníkov s historickou poštovou cestou Magna Via, ktorá viedla aj cez Turiec.
Na vrátnici návštevníkov privíta Poštová známka – maskot podujatia, ktorý návštevníkom rozdá herné plány a stredoškoláci-sprievodcovia ich prevedú cez všetky stanovištia. Na každom z nich budú prichystané úlohy (triedenie listov, pantomíma, otázky zo života na dedine v minulosti…) a pre úspešných riešiteľov bude na konci cesty prichystaná odmena.
S týmto programom sa tretiaci chcú zúčastniť celoslovenskej súťaže „Vitajte v našom regióne“, ktorú organizuje Junior Achievement Slovensko, n. o. Držať palce im teda môžete nielen v nedeľu 17. marca v martinskom skanzene, ale aj 11.apríla 2013, kedy sa rozhodne o víťazoch.

 


Magna Via bola Veľká kráľovsko-cisárska poštová cesta, ktorá spájala Viedeň s dnešným Rumunskom. Trasa dlhá tisícku kilometrov prechádzala aj cez náš región. Počiatky Magna Via siahajú do roku 1526, kedy po bitke pri Moháči obsadili osmanské vojská juh i sever Uhorska a na rozkaz panovníka Ferdinanda I. bolo potrebné vybudovať trasu pre prepravu pošty i osôb v bezpečnejšej časti monarchie. Tou bolo i horné Uhorsko, ktorého územie Osmanská ríša neutláčala, a tak sa Veľká kráľovsko-cisárska poštová cesta dobudovala v roku 1558.
Polovica trasy poštovej cesty viedla dnešným územím Slovenska a mnohé mestá ako napríklad Hlohovec, Topoľčany, Žabokreky nad Nitrou, Nedožery – Brezany, Prievidza, Žiar nad Hronom, Turčiansky sv. Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš Važec, Lučivná, Hôrka či Levoča, zažili jeden zo svojich vzostupov práve v období využívania Veľkej cesty.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Medzinárodný deň Rómov

Dňa 12. apríla 2008 od 9.00 do 16.00 sa v areáli Slovenského národného múzea v Martine – Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch uskutoční podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.

Odpovede

  1. Raz som sa zúčastnil

    Raz som sa zúčastnil podujatia kde sa spomínala ´´časárka´´,cisárska kurierska cesta,ktorá viedla v niektorých úsekoch hrebeňmi pohorí s prepriahacími stanicami okolo ktorých vznikli dnes už zaniknuté dediny.Bolo by zaujímavé sa dozvedieť viac o hornouhorskom predchodcovi ´´ponny expresu.

  2. lubo,
    ked das svoju

    lubo,

    ked das svoju poziadavku do diskusii myslim ze budes prekvapeny.

     

    .Bolo by zaujímavé sa dozvedieť viac o hornouhorskom predchodcovi ´´ponny expresu.

Comments are closed.