RÁKOCZIHO POVSTANIE V EURÓPSKOM KONTEXTE

Obnova.sk Foto

VÝCHODOSLOVENSÉ MÚZEUM V KOŠICIACH
Termín: 29.10.2003 -december 2003
Miesto: Nám. Maratónu Mieru č.2
Autor výstavy: akad.arch. Jozef Duchoň, Východoslovenské múzeum Košice
V roku 2003 si pripomíname trojsté výročie posledného stavovského povstania v Uhorsku – povstania Františka II. Rákocziho. Východoslovenské múzeum disponuje osobitnou rákocziovskou expozíciou v Rodoste, preto by malo byť výstavné pojednanie tejto témy pojednané z iného hľadiska, aký táto expozícia ponúka. Pri tejto príležitosti je možnosť využiť zaujímavý súbor vojenských máp a schém z fondu historickej tlače. Konkrétne je to súbor mapových listov Graphische Beilage zum des Werkes Feldzüge des Prinzen Eugen von Savoyen – Geschichte der Kämpfe Österreichs /Grafická príloha k práci Polné ťaženia princa Eugena Savojského – Dejiny bojov Rakúska/.

Uvedené dielo obsahovalo pôvodne v celkom dvadsiatich zväzkoch okolo 130 mapových listov, čo nedokážeme presne zistiť z dôvodu, že v našom fonde chýbajú vo zväzku I. listy VIII. A X. zobrazujúce pravdepodobne vojenskú výstroj a výzbroj a v sérii II. chýba celý zväzok VI. s udalosťami rokov 1713 a 1714. Tieto hiáty však neovplyvňujú vnímanie celého diela a obdobia Rákocziho povstania sa vôbec nedotýkajú. Momentálne je teda k dispozícii 121 mapových listov súboru. Práca Poľné ťaženia princa Eugena Savojského sledujuje obdobie od vojny proti Turkom v rokoch 1697/98 až po severotalianské ťaženie princa Eugena počas vojny o poľské dedičstvo v rokoch 1733/35. Obdobie rákocziovského povstania – 1703 až 1711 je dokumentované rok po roku sériou máp bojísk a pevností v Uhorsku, ale hlavne v Španielsku, južnom a strednom Nemecku, severnom Taliansku a Nizozemsku, keďže práve prebiehala vojna o španielske dedičstvo, známa tiež ako Štrnásťročná vojna.

Obnova.sk Foto

V rámci tejto komornej výstavy sa zo súboru mapových listov vybrali tie, ktoré sa týkajú rokov 1701 až 1712, teda obdobia spomenutej vojny o španielske dedičstvo /chýbajú nám poslené dva roky/, vďaka ktorej sa mohlo pôvodne lokálne povstanie v Zátisí rozšíriť na územie celého Uhorska, a vďaka ktorej sa František II. Rákoczi stal štedro podporovaným spojencom Francúzska.Vystavené sú mapové listy zachytávajúce uhorské bojiská a uhorské reálie. Hlavné bojové akcie v strednej a západnej Európe by sa ilustrovali najznámejšími udalosťami /bitky pri Hochstädte, Turíne, Ramillies, Malplaquet, Oudenaarde, Zaragoze, Villaviciose a Denain, obliehanie Gibraltaru, Bruselu, Lille a Barcelony/, pretože ináč by potláčali vnímanie stavovského povstania v Uhorsku a naviac respírium neposkytuje dosť priestoru na vystavenie viac, ako približne 20 mapových listov.

Kvôli lepšiemu prehľadu vystavený súbor je doplnený prehľadom udalostí a stručnými vysvetľujúcimi textami k jednotlivým mapovým listom. Popri tom je výstava doplnená portrétmi a životopismi panovníkov “účinkujúcich” vo vtedajších udalostiach, čiže Leopoldom I. Habsburským, Jozefom I. Habsburským, Karlom VI. Habsburským, Ľudovítom XIV. Bourbonským, Filipom V. Bourbonským, Ernestom Maximiliánom Bavorským a samozrejme Františkom II. Rákoczim. Zároveň sa súbor doplnil portrétmi a životopismi najvýznačnejších vojvodcov v konflikte, konkrétne Princom Eugenom Savojským, maršalom Guidom Starhembergom, Johnom Churchillom vojvodom Marlborough, maršalom vojvodom Louisom Hectorom de Villars, maršalom vojvodom Louisom Josephom de Vendôme.
Výstavu si môžu návštevníci pozrieť v respíriu budovy Východoslovenského múzea v Košiciach Nám. Maratónu Mieru č.2

Zdroj: Novysedláková Lívia – Východoslovenské múzeum v Košiciach

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Múzejné plagáty v múzeu

Miesto: Východoslovenské múzeum v Košiciach, Nám. Maratónu Mieru č. 2, Termín: 4.8.2004 – 12.9.2004
Vo fonde historickej tlače Východoslovenského múzea v Košiciach sa nachádza množstvo plagátov najrozličnejších žánrov a zamerania. Nachádzajú sa tu plagáty s tematikou športovou, kultúrnou, politickou, reklamnou i umeleckou. Samostatnú časť tvoria plagáty prezentujúce aktivity samotného múzea v priebehu jeho vyše stotridsať ročnej existencie.

Múzeum v Amsterdame chystá unikátnu výstavu listov van Gogha

Okolo 120 originálnych listov holandského maliara Vincenta van Gogha, ale aj maľby a diela, o ktorých písal, budú súčasťou výstavy, ktorú pripravuje Van Goghovo múzeum v Amsterdame na október a potrvá tri mesiace. Pôjde o najväčšiu výstavu van Goghových listov, ktoré sa na verejnosti objavili len sporadicky pre ich krehkosť a citlivosť na svetlo. Väčšinu z nich adresoval mladšiemu bratovi Theovi.

Deň múzeí: Východoslovenské múzeum

PRÍRODA KARPÁT
Expozícia venovaná prírode karpatského regiónu. V geologickej časti sú prezentované hmotné doklady z historickej geológie, paleontológie a mineralógie. Botanická a zoologická časť expozície prezentuje doklady o výskyte rastlinných a živočíšnych druhov vo vzájomných ekologických väzbách.
(Hviezdoslavova č. 3)

Deň múzeí: Východoslovenské múzeum

PRÍRODA KARPÁT
Expozícia venovaná prírode karpatského regiónu. V geologickej časti sú prezentované hmotné doklady z historickej geológie, paleontológie a mineralógie. Botanická a zoologická časť expozície prezentuje doklady o výskyte rastlinných a živočíšnych druhov vo vzájomných ekologických väzbách.
(Hviezdoslavova č. 3)